Mercedes wyposażony w MBUX – wrażenia z jazdy

Mieliśmy okazję przetestować Mercedesa wykorzystującego najnowszy system informacyjno-rozrywkowy MBUX. Jak wypada to rozwiązanie podczas codziennej jazdy?

MBUX (Mercedes-Benz User Experience) to innowacyjny system multimedialny w który zostały wyposażone najnowsze modele Mercedesa. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji potrafi on uczyć się naszych przyzwyczajeń, umożliwia szeroką personalizację, a także tworzy zupełnie nowy wymiar połączenia pomiędzy samochodem, kierowcą i pasażerami.

Łatwy w obsłudze

To co przede wszystkim rzuca się w oczy to prawdziwe zatrzęsienie opcji dostępnych za pomocą systemu MBUX. W zależności od modelu Mercedesa na jednym lub wielu centralnych ekranach możemy wyświetlić szereg ważnych informacji. Począwszy od tych dotyczących przebiegu naszej trasy, przez aktualizowane na bieżąco dane pracy silnika, na szerokim wyborze funkcji multimedialnych skończywszy.

Reklama

Dzięki łatwemu i intuicyjnemu dostępowi za pomocą dotykowego ekranu lub touchpada umieszczonego na kierownicy w każdej chwili możemy przeskakiwać pomiędzy interesującymi nas opcjami. Chcemy szybko sprawdzić ile kilometrów już przejechaliśmy lub zmienić wygląd wyświetlanych zegarów na sportowy? Możemy to zrobić dosłownie w dwóch ruchach. System MBUX wyświetli nam wszystko w przejrzysty sposób bez zbędnego skomplikowania - jak w dobrze zestrojonej stronie internetowej. 

Również łączność ze smartfonem przebiega bezproblemowo. Wystarczy wybrać odpowiedni skrót na ekranie i właściwie cała praca zostanie wykonana automatycznie. Sami musimy jedynie wybrać czy pragniemy sparować nasz telefon za pomocą wi-fi, łączności bluetooth czy kabla USB. Warto przy tym dodać, że podczas odtwarzania muzyki z naszego przenośnego urządzenia, Mercedes nie traci sygnału, co często ma miejsce w innych tego typu systemach.

MBUX pozwala nam także w niemal dowolny sposób konfigurować "styl wyświetlanych informacji, a nawet uruchomić jego najbardziej minimalistyczną wersję. Jest to świetne rozwiązanie gdy czujemy się zmęczeni i chcemy skupić się jedynie na przyjemności prowadzenia. 

Potrafiący rozmawiać

W tym przypadku sterowanie może odbywać się dodatkowo za pomocą dotyku (podobnie jak w smartfonach - ekran jest czuły i sprawnie reaguje na nasze gesty), znanego już rozwiązania jakim jest pokrętło na panelu środkowym, a także dzięki naprawdę udanej funkcji rozpoznawania naturalnej mowy.

Ta ostatnia zasługuje na specjalny opis bowiem stanowi prawdziwą innowacje wśród tego typu rozwiązań. Jak to działa? Wystarczy w trakcie jazdy wypowiedzieć komendę "Hej, Mercedes" by nasz samochód natychmiast odpowiedział pytaniem jak może pomóc. Pomóc może natomiast na wiele sposobów. Mercedes wyposażony w MBUX udzieli nam wyraźniej odpowiedzi na temat pogody, warunków na drodze, ustawi cel nawigacji, zwiększy temperaturę, a nawet zmieni radio czy podświetlenie wewnątrz samochodu. Co ciekawsze nie ogranicza się to do jedynie odgórnie wgranych sentencji głosowych. Funkcja rozpoznawania mowy posiada zdolność uczenia się. Z jednej strony dostosowuje się do kierowcy i jego głosu, a także jest w stanie lepiej rozumieć osoby, które nie są rodzimymi użytkownikami języka. Wszystko to działa dobrze i w ogromnym stopniu wpływa na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy

Naprawdę pomocny

Wśród opcji dostępnych w systemie MBUX naprawdę trudno było znaleźć coś nieprzydatnego lub będącego jedynie zwykłym "zapychaczem". Wyraźnie widać, że Mercedes wsłuchał się w opinie swych klientów i precyzyjnie dobrał odpowiednie funkcje. Zarówno parowanie telefonu jak i korzystanie z opcji multimedialnych jest przemyślane i dobrze rozplanowane. Ogromną zaletą jest sama nawigacja, która nie tylko prezentuje mapy w rzucie trójwymiarowym co ma diametralny wpływ na orientacje kierującego, ale także jest wspierana przez funkcje rozszerzonej rzeczywistości. Podczas jazdy wielokrotnie korzystaliśmy z tego rozwiązania, zwłaszcza przy wolniejszym manewrowaniu. Wyświetlanie dodatkowych, cyfrowych elementów na obrazie z przedniej kamery jest po prostu nieodzownie pomocne. Również aktualizowane na bieżąco informacje dotyczące aktualnych ceny paliw na stacjach czy np. dostępności miejsc parkingowych na parkingach to dodatki w dużym stopniu umilającego podróż.

Wrażenia

Jakie są więc nasze ogólne wrażenia z użytkowania Mercedesa wyposażonego w MBUX? Bez najmniejszego wahania - pozytywne. Niemiecki koncern wykonał kawał porządnej pracy tworząc nowy system. Dzięki niemu podróż jest przyjemna, dostęp do szerokiej gamy informacji łatwy, a możliwość rozbudowanej komunikacji z samochodem wpływa na bezpieczeństwo podróży. Podczas jazdy ani przez moment nie poczuliśmy się przytłoczeni ilością funkcji oraz ich złożonością. Jest to nie lada wyczyn w dobie obecnego cyfrowego chaosu. Warto by pozostałe marki szły za tym przykładem.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Mercedes.

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy