Autobus przyszłości od Mercedesa

Mercedes-Benz Future Bus to zautomatyzowany autobus koncernu Daimler, mogący poruszać się po drogach bez ingerencji kierowcy. Niedawno pojazd odbył swoje pierwsze, testowe jazdy.

Future Bus został wyposażony w technologię CityPilot, która działa podobnie jak Pilot Assist - system zastosowany w niedawno opisywanym Volvo S90. Oznacza to, że autobus nie jest w pełni autonomiczny i wymaga kierowcy do jego aktywacji oraz nadzorowania przebiegu jazdy. Ta jednak może odbywać się już w pełni automatycznie, a nad bezpieczeństwem w trakcie jej trwania czuwa spora liczba kamer, radarów i GPS. Future Bus jest w stanie rozpoznawać sygnalizację świetlną, wykrywać niespodziewanych pieszych na drodze oraz w pełni kontrolować zmienną sytuacje na całej trasie przejazdu.

Reklama

Mercedes-Benz Future Bus miał swoją oficjalną prezentację w Amsterdamie, gdzie przejechał ponad 20 kilometrów w ruchu drogowym. W jej trakcie automatycznie ruszał z miejsca,  zatrzymywał się na przystankach, a nawet pokonywał tunele. Wszystko to z maksymalna prędkością dochodzącą do 70 km/h.  

Możliwości autobusu przedstawiono na poniższym filmie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy