Samonaprawiające się samochody wykorzystają sztuczną inteligencję

Naukowcy Aurora Labs z Tel Awiwu opracowują system wykrywający i samonaprawiający usterki w samochodach. Do prawidłowego działania ma on wykorzystywać uczenie maszynowe oraz zaawansowaną sztuczną inteligencję.

Mowa tu o specjalnym oprogramowaniu, które przewidzi potencjalną awarię pojazdu, nim ta jeszcze nastąpi. Ponadto system może w łatwy sposób pomóc w aktualizacji oprogramowania samochodowego bez żadnych przestojów.

Wszystko bazuje na elastycznej sztucznej inteligencji, która za pomocą uczenia maszynowego szkoli się w celu rozpoznawania nadchodzących usterek. Technologia ma ta bezbłędnie wyłapywać pierwsze symptomy pracy odbiegającej od normy, a następnie automatycznie przeprowadzać diagnostykę i program naprawczy.

Aurora Labs już teraz prowadzi rozmowy z największymi producentami samochodów na świecie. Jeśli pierwsze testy przejdą pomyślnie, być może już niebawem zobaczymy takie rozwiązania w naszym pojeździe.

Reklama

Warto przy tym pamiętać, że samonaprawiający nie oznacza tu, że samochód magicznie powróci do żywych po zderzeniu z latarnią. Pod tym kątem warto jednak śledzić badania uczonych z UIUC - pracują oni bowiem nad polimerem, który nie tylko potrafi sam reperować swoje uszkodzenia, ale także odkształcać się do swojej pierwotnej formy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motoryzacja | technologia | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy