Fakty i mity na temat oszczędzania

Właściciel sieci Ikea, Ingvar Kamprad, choć jest miliarderem porusza się komunikacją miejską lub pamiętającym ubiegły wiek volvo, warzywa kupuje na przydomowym bazarku, a w hipermarkecie wybiera najtańszą wodę. Królowa Hiszpanii lata tanimi liniami lotniczymi, a brytyjska monarchini udaje się na wakacje pociągiem.

To nie jedyne przykłady oszczędności w wydaniu bogaczy. O tym, że warto oszczędzać najlepiej przekonują przykłady najbogatszych. Jednak nie zawsze to, co wydaje nam się oszczędzaniem, jest nim w istocie.

1.       Oszczędzają biedni i skąpi - Fałsz

Utarło się, że oszczędzanie to domena biedaków i skąpców. To nieprawda. Optymalizacja wydatków leży także w interesie zamożnych, bo oszczędzanie nie oznacza "taniego" życia, nie polega też na rezygnacji z zakupów w ogóle, ani ograniczenia ich do niezbędnego minimum. Kupowanie przedmiotów  - nawet drogich - za dobrą cenę także jest oszczędzaniem.

Reklama

Oszczędzanie nie oznacza rezygnacji z wyjścia do kina czy kupna nowych dżinsów, ale rozsądne zakupy. Na cenę produktu, który znalazł się na sklepowej półce mają wpływ marże narzucane przez producenta, kolejnych pośredników aż po sprzedawcę. Warto więc korzystać z porównywarek cen, robić zakupy przez internet bądź bezpośrednio u producenta. Do kina można wybrać się kupując bilet w promocji dla klientów sieci komórkowej.

2.       Planowanie sprzyja oszczędzaniu - Prawda

O wakacjach pomyśl już zimą - bilety lotnicze kupowane z dużym wyprzedzeniem są tańsze. Wprawdzie oferty last minute stanowią niezłą gratkę dla wielu niezdecydowanych, jednak planując wcześniej masz większe prawdopodobieństwo uniknięcia nieprzewidzianych wydatków. Prezenty gwiazdkowe także warto kupować systematycznie, nie czekając z tym na ostatnie dni przed świętami lub pozorne promocje. Kupując w ostatniej chwili najczęściej wydajemy więcej, niż przeznaczyliśmy na dany cel.

3.       Nie mam z czego oszczędzać - Fałsz

Większość z nas uważa, że oszczędzanie nas nie dotyczy, bo nie mamy z czego odkładać. To nieprawda, nie trzeba figurować na liście stu najbogatszych, żeby móc oszczędzać. Aby znaleźć "dziury w portfelu", najlepiej będzie przeanalizować wydatki: zbierać rachunki, prowadzić księgę wydatków. Prowadząc taki dzienniczek, już po miesiącu możesz odkryć na co wydajesz najwięcej pieniędzy, które wydatki można zminimalizować i na czym zaoszczędzić.

4.       Nie stać nas na tanie rzeczy - Prawda

Nie nabieraj się na superokazje. Tańsze spodnie mogą nie odbiegać jakością od droższych i taki zakup będzie oszczędnością, jednak są rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Tańszy płyn po goleniu może się okazać mniej wydajny od droższego, który stosowałeś dotychczas. Oszczędność w tym wypadku jest więc pozorna, bo wprawdzie kupujesz tańszy płyn, ale musisz nabyć dwie butelki.

Jeśli zdecydujesz się na zatankowanie tańszej benzyny z niepewnego źródła, możesz być narażony na dodatkowe koszty związane z wymianą dużo droższych części samochodowych. Zakup tańszych przedmiotów należy dobrze przeanalizować, nie zawsze jest to opłacalne przedsięwzięcie.

5.       Kupowanie dużych ilości jest oszczędne - Fałsz

Co prawda zakupy w hurtowniach mogą okazać się korzystne, ale najczęściej ilości towaru, jakie musisz nabyć są zbyt duże. Produkty spożywcze kupowane w dużych ilościach najprawdopodobniej stracą termin przydatności do spożycia, zanim zdążysz je zużyć. Podczas takich zakupów najlepiej wejść do spółki  - cena pozostanie atrakcyjna, a zakupiony towar dzielisz na pół.

6.       Usługi bankowe nie kosztują - Fałsz

Zredukuj koszty usług bankowych - zamień konto na bezpłatne , zwróć uwagę na opłaty za przelewy, za wypłaty z bankomatów innych niż twojego banku, prowadzenie konta czy posiadanie kart kredytowych. Zamień kilka kredytów na jeden skonsolidowany - zmniejszysz oprocentowanie.

7.       Pożyczka to szybki zastrzyk gotówki - Fałsz

Nie wydawaj więcej niż zarabiasz. Karty kredytowe i pożyczki mogą ci się wydawać atrakcyjną propozycją, która pozwoli na sfinansowanie wycieczki do Paryża albo zakup nowego roweru. Pamiętaj jednak, że pieniądze, które pożyczasz od banku będziesz musiał oddać z nawiązką. Przed podjęciem takich pieniędzy sprawdź i porównaj oferty banków, oprocentowanie pożyczek i kart kredytowych. Staraj się nie pożyczać, lepiej znaleźć dodatkowe zajęcie, które pozwoli ci sfinansować hobby.

8.       Lepiej płacić gotówką - Prawda

Wirtualne pieniądze łatwiej nam wydawać, bardziej kontrolujemy zakupy, za które musimy zapłacić realnymi pieniędzmi. Dłużej zastanawiamy się przed zakupem, bardziej analizujemy przydatność zakupionego towaru. Kiedy mamy wyjąć pieniądze z portfela, jesteśmy bardziej rozważni i mniej rozrzutni niż kiedy dysponujemy wirtualną gotówką.

9.       Zakupy pod wpływem chwili są nietrafione - Prawda

Zakupy pod wpływem impulsu to domena kobiet, ale zdarzają się i mężczyznom. Pod wpływem chwili najczęściej kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy. Kuszeni promocją wybieramy produkty, które lądują w domowych zakamarkach. Naukowcy radzą, by na zakupy nie wybierać się głodnym, bo wówczas jesteśmy bardziej skłonni do nieprzemyślanych zakupów.

10.      Warto chodzić na wyprzedaże - Prawda

Sklepy i producenci narzucają na towary spore marże, w czasie posezonowych wyprzedaży można kupić ubrania taniej nawet o 70 proc. od ceny wyjściowej. Popularne sieciówki  odzieżowe organizują wyprzedaże kilka razy do roku. I wówczas trzeba jednak kupować z głową, pamiętając o trikach stosowanych przez sprzedawców - pozornym obniżaniu ceny, wystawianiu towarów, które trudno sprzedać itp.

Nie kupuj wszystkiego, co wpadnie ci w ręce, bo często kupionych na wyprzedażach przedmiotów nie można już zwrócić. Nie kupuj za małych ubrań z myślą, że kiedyś zrzucisz brzuszek - jak już schudniesz, kupisz sobie mniejsze dżinsy.

Oszczędzanie nie jest łatwe, a pokus wiele. Jeśli chcesz wyeliminować zbędne koszty, musisz analizować wydatki i zakupy. Warto także wyznaczyć sobie jakiś cel - konkretny i osiągalny, np. wakacje lub nowy rower. Oszczędzanie na coś łatwiej nam przychodzi. Specjaliści uważają, że z czasem oszczędzanie staje się nawykiem.

 


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama