Drobiazgi mają znaczenie

Kryzys, kryzys, kryzys! To nie tylko słowo od kilku lat odmieniane przez wszystkie przypadki we wszystkich mediach. To również smutna rzeczywistość dla milionów kierowców, zwłaszcza przy obecnych cenach paliw. Jak wyjść z niego obronną ręką?

Aby jeździć z jak najmniejszymi stratami paliwa należy przestrzegać kilku zasad. Płynna jazda, używanie wyższych biegów, zachowanie równego tempa jazdy - to te najpopularniejsze. Zna je każdy kierowca, co oczywiście nie znaczy, że się do nich stosuje. Istnieje jednak również cały szereg drobiazgów, na które często nie zwracamy uwagi, a które zsumowane mogą znacznie zwiększyć zużycie paliwa. Warto o nich wiedzieć. Znajdziesz tu (prawie) wszystko, co powinieneś wiedzieć o tankowaniu, a nawet nie wiedziałeś, że można o to zapytać.

Reklama

Unikaj zbędnego bagażu

Każdy dodatkowy kilogram ma wpływ na stopień "zmęczenia" samochodu, a przez to na zużycie paliwa. Zwracaj zatem uwagę na zbędny bagaż, zarówno w bagażniku, jak i na tylnym siedzeniu samochodu. Idąc tym tropem, warto również zwrócić uwagę na wagę i liczbę zabieranych przez nas pasażerów. Pasażerem o optymalnej wadze będzie z pewnością kobieta o figurze modelki, gorzej zapewne w tym plebiscycie wypadnie jej matka...

Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach

Czy jakość naszego obuwia wpływa na komfort chodzenia? Bez wątpienia tak. Co więcej, wpływa przez to również na poziom naszego zmęczenia i poczynione wydatki energetyczne. Dlatego staranne dobranie obuwia jest tak ważne. Podobnie jest z oponami. Prawidłowo dobrane i napompowane opony są bezpieczniejsze i trwalsze. Zbyt niskie ciśnienie powoduje wyższe zużycie paliwa nawet o 10 procent!

Zamykaj okna i zdemontuj bagażnik

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego lekkoatleci podczas zawodów noszą ubrania maksymalnie przylegające do ciała? Odpowiedź jest prosta: aby zminimalizować opór powietrza. Ta stara sportowa prawda ma swoje zastosowanie również w odniesieniu do jazdy samochodem. Wiatr wpadający przez otwarte okno spowalnia samochód. Tym samym chcąc zachować równą prędkość przy otwartych oknach zużywasz więcej paliwa. Zamykaj więc okna, gdy nie muszą być otwarte. Podobnie jest z dachowym bagażnikiem. Jeśli z niego nie korzystasz, zdemontuj go. Dodatkowy bagaż na dachu ma negatywny wpływ na aerodynamikę pojazdu. Stawiając opór zwiększa zużycie paliwa.

Używaj klimatyzacji z umiarem

Skrajne temperatury panujące podczas jazdy to niewątpliwie częsty i doskwierający problem. Ale czy klimatyzacja - włączana zawsze i wszędzie - musi być jedyną na niego odpowiedzią? Czy nie lepiej (i nie przyjemniej), gdy temperatury na minusie, tuż po wejściu do samochodu mocno przytulić się do siedzącej obok pasażerki? A z kolei, gdy skwar leje się z nieba, można takowej pasażerce powiedzieć, że "klima" się zepsuła i jedyna rada, to zdjąć z siebie, co się da. Pamiętajmy bowiem, że klimatyzacja, wykorzystująca paliwo do pracy, jest dodatkowym obciążeniem dla silnika.

Unikaj tankowania małych ilości paliwa

Na koniec rada, dla której ciężko znaleźć analogię w świecie przyrody ożywionej. Otóż paliwo paruje przy każdym otwarciu wlewu, dlatego też unikaj wielokrotnego uzupełniania zbiornika. Sprawdź również czy korek wlewu w twoim samochodzie jest hermetyczny.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama