Reklama

88 mln dekoderów HEVC w 2020 roku

Według badań ABI Research, jednym z pierwszych owoców przyspieszenia tempa rozwoju sprzętu 4K będzie ogromny skok w produkcji i sprzedaży dekoderów Ultra HD z kodowaniem HEVC (materiały wideo w 4K) do 2020 roku.

W najnowszej analizie rynku, ABI szacuje, że na całym świecie liczba odbiorników Ultra HD wyniesie 48 mln do 2020 roku, podczas gdy rynek dekoderów HEVC - nowej generacji technologii kompresji wideo - jeszcze bardziej wzrośnie do 88 mln sztuk. Taki wzrost jest tym bardziej imponujący biorąc pod uwagę, że do końca 2014 roku na rynku jest tylko około 60.000 odbiorników z możliwością odbioru UHD i HEVC.

Wzrost odbiorników UHD i HEVC można porównywać do procesu przejścia od odbiorników analogowych na cyfrowe SD/MPEG-2, a także od SD/MPEG-2 na HD/MPEG-4. Aktualnie nie ma tak wielkiego zainteresowania dekoderami UHD czy HEVC w Europie (w Polsce całkowity brak zainteresowania), bo nie ma interesujących materiałów wideo  i odpowiedniego impulsu w postaci dużej i popularnej imprezy sportowej. Jak zwykle pierwszeństwo mają rynki brytyjski, niemiecki i francuski. To w tych krajach najszybciej pojawią się regularne transmisje UHD/HEVC. Szczyt zainteresowania Ultra HD w Europie spodziewany jest na 2016, gdy będzie Euro 2016 we Francji.

Technicolor dostarcza odbiorniki Ultra HD dla Tata Sky w Indiach, Sumitomo produkuje dekodery dla NTT Playa w Japonii, podczas gdy BSkyB próbuje stworzyć swój własny Project Ethan, m.in. oparty na dekoderach Humaxa. Prototypy będą oparte na Broadcom 725x SoC z dekoderami Broadcom i ViXS.

Faktem jest, że Ultra HD bez nowej kompresji jest bez szans - MPEG-4 jest niewystarczający. HEVC jest bodźcem nie tylko dla Ultra HD, jako takiego, ale także dla transmisji w HD, bo oszczędność pojemności satelitarnej i naziemnej jest ogromna. Problemem jest na pewno to, że sam HEVC daje tak duże możliwości, w tym interaktywne, że ich przetestowanie sprawia trudności producentom telewizorów UHD i zewnętrznych odbiorników HEVC. Polecamy artykuł w najnowszym magazynie SAT Kurier 11/2014 pt. "Ultra HD z satelity w praktyce", bo wiele można się dowiedzieć. Na pewno nie wszystko, bo temat Ultra HD czy HEVC to melodia przyszłości. Problemów będzie przybywać - będziemy to monitorować.

Reklama

W Polsce na razie nie ma nawet mowy o transmisjach kanałów naszych platform w UHD w HEVC, bo zarówno Cyfrowy Polsat i nc+ są na etapie migracji z SD do HD w MPEG-4, a gdzie tam mowa o HEVC. Najwcześniej w 2016/17 możliwe są testy.

Rok 2015 będzie decydujący, jeśli chodzi o rezygnację z satelitarnych tunerów SD w Polsce. Większość polskich użytkowników odbiorników satelitarnych SD musi się liczyć z tym, że konieczny będzie zakup tunera HD/MPEG-4.

Janusz Sulisz

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: Ultra HD | hevc

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy