Posiadasz stary komputer? Oto, co możesz z nim zrobić

Zapewne sporo z nas wciąż trzyma w piwnicach oraz pawlaczach swoje pierwsze, przestarzałe komputery. Poczciwe desktopy, nierzadko pracujące na starych systemach nie za bardzo nadają się już do pracy oraz współczesnego grania. Pomimo tego, wciąż mogą okazać się dla nas pożyteczne. Podpowiadamy, jak je wykorzystać.

Retro sprzęt do grania

Ostatnie lata udowodniły, że moda na retro-gry nigdy nie przemija. Stary ale sprawny komputer, nada się wręcz idealnie do szybkich przeskoków, w czasy młodości. Wszystko co wystarczy zrobić, to przeczyścić wnętrze zakurzonej obudowy, a następnie zainstalować system, który kojarzy nam się z chwilami beztroskiego grania. Jeśli dodatkowo posiadamy płyty CD lub dyskietki z tamtych lat, nic nie powinno stanąć na przeszkodzie, by uruchomić je na specjalnie przygotowanym retro-sprzęcie.

Bazę gier oraz programów działających na starych komputerach, bez trudu znajdziemy także w internecie. Produkcje takie jak DOOM czy Wolfenstein 3D są nawet dostępne w specjalnie przygotowanych, darmowych wersjach. W skrajnych przypadkach, zawsze możemy się posiłkować tzw. emulatorami.

Reklama

Dedykowany serwer do gier online

Starego komputera można także użyć jako dedykowanego serwera do gier. Jeśli nasz ulubiony tytuł multiplayer umożliwia wykorzystanie lokalnego komputera jako hosta, warto rozważyć uczynienie z niego swojego przestarzałego sprzętu.

Wbrew pozorom postawienie dedykowanego serwera nie wymaga wcale sporej mocy obliczeniowej i systemowej. Oznacza to, że w takiej roli sprawdzi się także urządzenie z zainstalowanym starszym Windowsem.

W takim przypadku warto jednak brać pod uwagę, że sporo licencjonowanych produktów z biegiem lat przestaje być odpowiednio wspieranych. Ich zabezpieczenia sieciowe, mogą być zatem nieodpowiednie.

Wyszukiwarka pozaziemskich cywilizacji

Nawet jeśli nieużywany komputer jest już za słaby do uruchomienia najnowszych gier, to może pomóc w szukaniu cywilizacji pozaziemskich. Wydaje się to nieprawdopodobne, a wystarczy tylko podłączyć go do internetu i zainstalować aplikację SETI@home.

Program naukowy SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) ma na celu znalezienie pozaziemskiej inteligencji. Nieużywany dotąd komputer, razem z kilkoma milionami innych, może pomóc w analizowaniu szumu kosmicznego i szukaniu nietypowych sygnałów. Jest szansa, choć bardzo mała, że trafi na wiadomość nadaną przez pozaziemską inteligencję.

Pierwszy komputer dla młodszego rodzeństwa

Tak, wbrew pozorom przestarzały komputer może okazać się idealnym "wstępem" do komputerowej przygody dla młodszego rodzeństwa. W przypadku, gdy taka osoba nie jest jeszcze zaznajomiona z bardziej zaawansowanymi zagadnieniami i ma dużo mniejsze potrzeby od nas, nawet 15-letni sprzęt, może przynieść jej ogrom radości.

Warto jednak pamiętać, by przypadku przekazania starego komputera dalej, zadbać o jego stosowne oczyszczenie. Wymazanie dysku twardego, zainstalowanie na nowo systemu, sprawdzenie podzespołów to zupełne podstawy w takiej sytuacji.

Pamiętaj o recyklingu

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, w przypadku chęci pozbycia się starego komputera, należy pamiętać  o zakazie wyrzucania urządzeń do zwykłego kosza. Grozi za to grzywna do 5000 zł. Zepsutą elektronikę można wyrzucić tylko w przeznaczonych do tego miejscach, przekazać do punktu zbiórki elektrośmieci lub zostawić w sklepie, gdy kupujemy nowe urządzenie.

Recykling pozwala nie tylko uniknąć grzywny, ale również wyeliminować zagrożenie zatrucia środowiska szkodliwymi substancjami. Co więcej, pozwala też odzyskać cenne surowce użyte do produkcji urządzeń elektronicznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komputer | komputery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy