Niepozorny, podstępny przeciwnik: Jak walczy się z rdestowcem ostrokończystym?

Charakteryzuje się niezwykłą odpornością. Rozprzestrzenia się z niesamowitą szybkością. Wije się nawet na 7 metrów w górę, a jego korzenie mogą sięgać półtora metra w dół. Reynoutria japonica, czyli rdestowiec ostrokończysty, to bezapelacyjnie najgorszy chwast oraz największa zmora działkowców, właścicieli domów z ogrodami i agentów nieruchomości na całym świecie. Agresywny i ekspansywny, potrafi rozrosnąć się praktycznie w mgnieniu oka, zabierając miejsce, światło i wodę innym roślinom, a także... rozsadzając fundamenty budynków. Dlatego na walkę z nim rokrocznie wydaje się ogromne pieniądze. Czasami bez większego skutku…

article cover
Barry Batchelor - PA ImagesGetty Images

Niepozorny, podstępny przeciwnik: Jak walczy się z rdestowcem ostrokończystym?

Działanie należy podjąć od razu - im wcześniej zastosuje się odpowiednie kroki, tym większa szansa na pozbycie się rdestowca. Najpowszechniejszym środkiem do walki z chwastem są herbicydy. Jednak zamiast klasycznego opryskiwania rośliny zaleca się bardziej drastyczne środki: wstrzykiwanie pestycydu bezpośrednio w jej łodygi.
Chemikalia są jednak bardzo kontrowersyjne, gdyż niszczą wszystkie inne formy życia wokół, zatruwają glebę, a przy okazji nie zawsze działają. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest wpompowywanie pary wodnej pod dużym ciśnieniem prosto w ziemię.
Są też i tacy, którzy sojuszników szukają w świecie zwierząt. Skuteczne w walce z rdestowcem są ponoć kozy. Stado kóz w krótkim czasie potrafi oskubać ogromne ilości chwasta. Żeby wzmocnić ich skuteczność, zwierzęta nie jedzą wcześniej przez długi czas. Głodne atakują rdestowca z większą zaciekłością.
Wszystko przez to, że walka z reynoutria japonica jest potwornie męcząca i wymaga ogromnych nakładów finansów. W samej tylko Wielkiej Brytanii na ten cel wydaje się co roku około półtora miliarda (miliarda!) funtów. Co gorsza, nie wszystkie sposoby są skuteczne.
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas