Biuro A.D. 2019 – jakie trendy dominują?

Nowoczesne biuro to komfort i większa wydajność pracowników. /materiał zewnętrzny
Reklama

Obecnie granice między miejscem pracy czy spotkań towarzyskich a domem coraz częściej się zacierają. Ma to wpływ również na projektowanie nowoczesnych przestrzeni biurowych. Warto sprawdzić, jakie trendy dominują w biurach w 2019 roku.

Biuro jest dobrym przykładem nie tylko przemian w sposobach pracy i technologii, ale również przekształceń społecznych. Jeszcze na początku XX wieku dominowały ciasne pomieszczenia, w których pracowało po kilka osób. Potem w latach 80. ubiegłego wieku popularność zdobyło open space. Dziś projektanci starają się przygotować przestrzeń biurową, która połączy komfort z kreatywnością, a do tego umożliwi również relaks. Oto trendy dominujące w projektowaniu nowoczesnych biur w 2019 roku.

Elastyczne powierzchnie biurowe

Reklama

Nowoczesne przestrzenie biurowe projektuje się przede wszystkim w taki sposób, aby nie ograniczały. Biura stały się po prostu elastyczne - pracownik już nie musi siedzieć przy biurku, żeby dobrze wykonywać swoją pracę. Może to robić z dowolnego miejsca w biurze, np. z kanapy przy oknie, za którym podziwia się piękny widok. Z drugiej strony nowoczesna przestrzeń pozwala również znaleźć miejsce na wyciszenie, które pozwoli się skupić na wykonywanym zadaniu. Elastyczne biuro to zatem przestrzeń, która pozwala pracować w każdym miejscu, a gdy trzeba - znaleźć miejsce odosobnienia (np. z wykorzystaniem mobilnych ścianek itp.).

Ergonomia biura ciągle ważna

W 2019 roku nadal ważna jest ergonomia. Jak się okazuje, dzięki niej można zwiększyć produktywność pracownika nawet o 17,7%.

- Nie powinno dziwić, że projektanci i coraz liczniejsi pracodawcy kładą duży nacisk na ergonomię w przestrzeni biurowej. To właśnie dzięki ergonomicznemu stanowisku pracy można zredukować liczbę nieobecności pracowników związaną z urazami. Poza tym komfort i ergonomia w biurze przekładają się na to, że pracownicy mają więcej energii, są bardziej zaangażowani w pracę i czują się doceniani przez pracodawcę - wyjaśnia ekspert firmy AJ Produkty, Błażej Buraczewski.

- Najłatwiej zapewnić ergonomię za sprawą odpowiednich mebli. Firmy specjalizujące się w nowoczesnych meblach biurowych, na przykład nasza, kładą duży nacisk na takie projektowanie mebli, aby można je było dostosować jak najlepiej do konkretnego użytkownika. Dlatego właśnie proponujemy biurka z regulowaną wysokością blatu (również z napędem elektrycznym), krzesła biurowe z regulowanym oparciem, podłokietnikami i innymi elementami, ekrany absorbujące hałas, maty biurowe i inne wyposażenie. Wszystkie tego rodzaju meble i akcesoria biurowe koncentrują się właśnie na ergonomii i funkcjonalności - podkreśla przedstawiciel AJ Produkty.

Idea "trzeciego miejsca"

Obecnie coraz silniejszym trendem staje się wdrażanie idei "trzeciego miejsca". Takie przestrzenie w biurze są uniwersalne - łączą w sobie miejsce do pracy, odpoczynku i spotkań towarzyskich. Dokonuje się w ten sposób synergia funkcji biura i domu lub kawiarni. Często w takich miejscach pojawiają się aranżacje, które kojarzą się bardziej z zaciszem domowym, parkiem lub ulubionym barem. Miejsca takie są zatem niekonwencjonalne jak na biuro, ale przyjazne pracownikom.

Projektowanie biofilne

Biofilne projektowanie przestrzeni biurowej koncentruje się na wprowadzeniu elementów przyrody. Połączenie dużych okien, przez które wpada naturalne światło, z rozmieszczeniem roślin w każdym zakątku wpływa na poprawę komfortu, samopoczucia pracowników i dostarczanie im czystego powietrza. Do tego często stosuje się kolory, wzory i materiały imitujące rośliny. Dzięki temu pracownicy mają wrażenie, jakby przebywali na łonie przyrody.

Większa obecność technologii

W 2019 roku przestrzeń biurowa będzie projektowana tak, aby uwzględnić rosnącą rolę technologii. Z jednej strony oznacza to zapewnienie odpowiedniej infrastruktury technicznej (np. gniazd zasilających laptopy i inne urządzenia, ekranów do prezentacji), a z drugiej - montowanie czujników sprawdzających, gdzie w danej chwili znajdują się pracownicy, i wsparcie wirtualnych asystentów (np. Alexa, Siri).

Trendy dominujące w 2019 roku w projektowaniu biur starają się przede wszystkim łączyć komfort pracowników z jak największym ułatwieniem pracy. Biuro nie jest już jedynie miejscem, do którego idzie się codziennie na 8 godzin. To przestrzeń, która wyzwoli kreatywność, ułatwi wykonanie nawet najtrudniejszego zadania, a na koniec pozwoli zwyczajnie odpocząć i się zrelaksować.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: biuro | meble | praca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy