Tablety z Windowsem RT umierają. Produkuje je już tylko Microsoft

Windows RT - delikatnie ujmując - nie odniósł sukcesu. Większość producentów się od niego odwróciła, a ostatnim był Dell, który wycofał ze sprzedaży model XPS 10. Wygląda na to, że Microsoft został sam na placu boju.

Miało być tak pięknie - świat tabletów napędzanych procesorami ARM, które po dodaniu klawiatury stają się pełnoprawnymi komputerami. Świat, gdzie aplikacje byłyby świetnie zoptymalizowane, a czas pracy na baterii stałby się znacznie mniejszym problemem. Niestety, okazało się, że to dość utopijna wizja. Windows RT nie przyjął się i z powodu braku popytu, producenci przestali się nim interesować. Obecnie ARM-owe okienka staczają się w naprawdę szybkim tempie.

Pierwszy, przynajmniej oficjalnie, zauważył to Samsung, który już w zeszłym roku wstrzymał się z wprowadzeniem swojego tabletu na rynek amerykański. Tłumaczył się przede wszystkim małą świadomością konsumentów i kosztami związanymi z odpowiednim dokształcaniem klientów. Ponieważ urządzenia z Windowsem RT nie traktuje się jako pełnoprawne laptopy, wymaga się od producentów znacznie niższych cen. Koreański producent uznał, że gra jest niewarta świeczki.

Gdy sam twórca procesorów, któremu bardzo zależy na dobrej opinii o mobilnym systemie, narzeka na nowego Windowsa, wiadomo że naprawdę coś jest nie tak. Nvidia stwierdziła, że Windows RT zawiódł ich finansowo. Ba, dyrektor generalny Nvidii twierdzi, że nie tylko ich: "Myślę, że każdy sprzedał mniej, niż wcześniej zakładał".

Później było już tylko gorzej. Ceny Surface’a spadały, co sugerowało, że konsumenci nie przyjęli go tak, jak spodziewał się Microsoft. Apogeum osiągnięto z informacją, że gigant z Redmond na tablecie z Windowsem RT stracił aż 900 mln dol.

Prezes Acera uzależniał swoją strategię właśnie od sukcesu Surface’a: "Planowaliśmy wejście na pierwszy kwartał 2013 r., ale nie sądzę, że będzie to wcześniej niż w drugim kwartale. Nie wiem, co będzie następne, co zrobi Microsoft. Obserwujemy, jak radzi sobie Surface."

Zobaczyli i - jak nietrudno się domyślić - szybko stracili zainteresowanie wersją RT. Podobnie zareagowało Lenovo, ale chyba największym ciosem była sierpniowa rezygnacja Asusa, który na rynku tabletów i laptopów radzi sobie bardzo dobrze. Nawet to doświadczenie nie pomogło w tym słabym segmencie. Mówiło się również, że największy sprzymierzeniec Microsoftu - Nokia - zrezygnował z inwestowania w Windowsa RT, chociaż prawdopodobnie Finowie jednak zaryzykują.

Teraz z rynku zniknął także tablet Dell XPS 10, czyli ostatnie dostępne urządzenie z Windowsem RT, którego nie produkuje Microsoft. W związku z tym konsument chcący kupić tablet z okienkami w wersji ARM ma do wyboru: Surface RT lub Surface 2 (RT). Można oczywiście jeszcze szukać innych urządzeń, które sklepy ciągle mają na stanie, nawet jeśli przestano je produkować.

The Verge zauważa, że podczas targów Computex nikt nie pokazał tabletu z Windowsem RT - producenci skupili się na Windowsie 8 i Androidzie. Cała nadzieja na przerwanie złej passy leży w rękach Nokii, która w październiku ma zaprezentować wspomniany model Lumia 2520.

Oczywiście koncern z Redmond nie zamierza porzucić swojego dziecka, a przynajmniej się do tego nie przyznaje. Ale nie oszukujmy się - Microsoftowi i Nokii (która wkrótce także będzie Microsoftem) ciężko będzie wypromować Windowsa RT.

Reklama

Michał Brzeziński

komorkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Windows | Microsoft Surface | tablet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy