Odzież i materiały przyszłości – co będziemy nosić już niebawem?

Tkaniny zmieniające kolor, koszulki reagujące na poziom zanieczyszczenia powietrza czy kombinezony informujące rodzinę o wypadku – to tylko niektóre z zyskujących na popularności propozycji odzieżowych, mogących niebawem wyznaczać nowe trendy. Co będziemy nosić w przyszłości?

Postęp technologiczny a odzież

Naszym pierwszym skojarzeniem związanym z terminem "nowe technologie" jest zazwyczaj jakieś urządzenie elektroniczne - komputer, tablet, smartfon. Warto jednak pamiętać, że postęp technologiczny często dotyka również gałęzi przemysłu niezwiązanych bezpośrednio z elektroniką, wliczając w to przemysł odzieżowy. To właśnie dzięki nowym technologiom udało się stworzyć poliester czy elastan zwany spandexem.

W najbliższym czasie mogą jednak wejść do powszechnego użytku zupełnie nowe materiały o jeszcze bardziej zadziwiających właściwościach, a także odzież i akcesoria, których celem nie będzie jedynie wpasowanie się w panującą modę.

Reklama

­- Nowoczesne technologie wykorzystywane dziś w produkcji ubrań i dodatków umożliwiają połączenie ich stylowego wyglądu z niezwykłą funkcjonalnością i nie mam tu bynajmniej na myśli dodatkowych pasków czy kieszeni - mówi Anita Czarnecka, ekspert portalu allani.pl.

- Ubrania przyszłości pozwalają monitorować puls czy temperaturę ciała, mogą poinformować o niekorzystnej dla zdrowia jakości powietrza, a nawet naładować baterię naszego smartfona dzięki wszytym w tkaninę panelom słonecznym - dodaje ekspert.

Inteligentne materiały zmieniające kolor

Jako że wielu z nas ubrania dobiera głównie pod kątem stylu i koloru, na początek kilka słów o ubraniach wykonanych z materiału zmieniającego barwę. Choć odzież tego typu nie posiada żadnych niezwykłych funkcjonalności o których wspominał ekspert, to mimo wszystko ze względu na swoje niecodzienne właściwości zasługuje na uwagę.

- Dziś przy tworzeniu kreacji nie musimy już ograniczać się do jednego czy dwóch kolorów. Dzięki inteligentnym materiałom zmieniającym barwę jesteśmy w stanie dobrać poszczególne elementy tak, by pasowały do siebie niezależnie od kombinacji, a jednocześnie wprowadzały do gotowego stroju nieco dynamiki i element zaskoczenia. Wystarczy odrobina kreatywności, by uzyskać niezwykle interesujące rezultaty - tłumaczy ekspert.

Ubrania zmieniające kolor mogą robić to na kilka sposobów, zależnie od wykorzystanej technologii - pod wpływem dostarczonego ciepła, po kontakcie z wodą, a nawet na życzenie - po wciśnięciu przycisku.

Ubrania wyposażone w panele słoneczne

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, którego zawsze staramy się mieć pod ręką. Nie zawsze jesteśmy w stanie zadbać o pełne naładowanie jego akumulatora, więc zdarza się, że bateria urządzenia rozładowuje się w najmniej oczekiwanym momencie.

Częściowym rozwiązaniem problemu są oczywiście powerbanki, ale na horyzoncie pojawiła się ciekawa alternatywa. Chodzi o ubrania z wszytymi panelami słonecznymi, które nie tylko pozwalają doładować sprzęt elektroniczny, ale i nadają odzieży ciekawego, futurystycznego wyglądu.

Odzież, która sama się wypierze

Ubrania przyszłości mogą być wykonane z samopiorących materiałów, co powinno przełożyć się na mniejsze rachunki za wodę. Odzież tego typu może sama pozbyć się plam i zabrudzeń. Jest jeden haczyk - do wyczyszczenia będzie potrzebowała promieni słonecznych, o które może być ciężko podczas jesieni czy zimy.

- Nanostruktura samopiorącej odzieży po wystawieniu na działanie słońca uwalnia tzw. gorące elektrony, które usuwają z materiału materię organiczną, od potu i plam oleju, po rozlane wino - wyjaśnia ekspert.

Ubrania monitorujące funkcje życiowe

Osoby uprawiające sport z pewnością ucieszą się na wieść, że na rynku pojawia się coraz więcej odzieży i akcesoriów przeznaczonych dla sportowców. Trwa boom na smartwatche i opaski treningowe, jednak prawdziwym hitem może okazać się inteligentna odzież monitorująca funkcje życiowe noszącej ją osoby.

Inteligentne leginsy czy t-shirty przylegające do ciała są w stanie znacznie dokładniej określić nasze aktualne tętno, temperaturę ciała i ilość spalonych kalorii podczas aktywności fizycznej. Bardziej zaawansowane ubrania mogą wcielić się w rolę naszego trenera personalnego i będą za pomocą delikatnych wibracji czy komunikatów głosowych informować na bieżąco jak mamy ćwiczyć, by uniknąć kontuzji. Co więcej - mogą nawet poinformować naszą rodzinę czy bliskich, jeśli dojdzie do wypadku.

Oczywiście na te i podobne innowacje przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Trudno powiedzieć, kiedy podobne rozwiązania trafią na rynek masowy - z pewnością nie stanie się to jeszcze w nadchodzącym roku 2019. Już teraz możemy jednak cieszyć się odzieżą wysokiej jakości, którą producenci starają się coraz lepiej dopasować do naszych potrzeb. Rynek dynamicznie się zmienia i coraz więcej odzieży kupujemy online. Do naszej dyspozycji są już nie tylko tradycyjne sklepy, ale również wygodne w użyciu platformy zakupowe, które pozwalają oglądać i porównywać produkty różnych marek w jednym miejscu. Czekamy z niecierpliwością, aż pojawią się w nich ubrania przyszłości, które połączą dobry styl z zaawansowaną technologią. 

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: odzież | przyszłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy