Cyberbezpieczeństwo

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:21) Aktualizacja Środa, 15 listopada 2023 (14:48)
Cyberbezpieczeństwo to dziedzina zajmująca się ochroną systemów komputerowych, sieci i danych przed nieautoryzowanym dostępem, atakami lub zniszczeniem. Polega na wdrażaniu środków technicznych i organizacyjnych, aby zapobiegać cyberatakom i minimalizować ich skutki. Obejmuje także edukację użytkowników na temat bezpiecznych praktyk. W dobie rosnącej zależności od technologii, cyberbezpieczeństwo staje się kluczowym elementem ochrony prywatności, danych osobowych i infrastruktury krytycznej.
Cyberbezpieczeństwo - najważniejsze informacje
/123RF/PICSEL

Cyberbezpieczeństwo - najważniejsze informacje

Cyberbezpieczeństwo ma ogromne znaczenie, gdyż odpowiada za właściwe funkcjonowanie wielu usług. Jest to ochrona danych oraz systemów komputerowych i sieci. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie ryzyka cyberataków. Zabezpiecza również przed nieodpowiednim wykorzystaniem różnego rodzaju danych oraz systemów.

Działania cyberprzestępców mogą wyrządzić wiele szkód zarówno użytkownikom prywatnym, jak i firmom.

Każdy powinien wiedzieć, w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo w sieci. Przede wszystkim należy regularnie aktualizować oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na sprzęcie elektronicznym. Dzięki temu będzie ono gotowe na ataki nowych rodzajów wirusów, które nieustannie są udoskonalane. W celu zabezpieczenia przed cyberatakami warto także wybierać uwierzytelnianie dwuskładnikowe 2FA Two-Factor Authentication. Zmniejsza ono ryzyko włamania np. na konto w mediach społecznościowych lub pocztę e-mail nawet wtedy, gdy haker będzie dysponował hasłem dostępu. 

Nie można także zapomnieć o odpowiednim szyfrowaniu wszystkich transakcji bankowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do autentyczności strony, na której odbywa się logowanie oraz inne działania, należy je przerwać i najlepiej zmienić hasło na nowe. 

Jedną z najważniejszych zasad cyberbezpieczeństwa jest nieotwieranie załączników pochodzących z nieznanych źródeł. Mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie, które zostanie zainstalowane na urządzeniu elektronicznym. 

Warto także instalować oprogramowanie VPN zapewniające odpowiednie szyfrowanie danych umieszczonych na dyskach. Nie można zapomnieć również o ustawieniu silnego hasła dla domowej sieci internetowej. Zmniejszy ono ryzyko włamania przez niepowołane osoby.

Temat Cyberbezpieczeństwo znajdziesz również w serwisie:

Cyberbezpieczeństwo - Wiadomości