Dual SIM

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:39) Aktualizacja Środa, 21 lutego 2024 (10:30)
Dual SIM to funkcja w telefonach komórkowych, która umożliwia korzystanie z dwóch różnych kart SIM w jednym urządzeniu. Dzięki temu użytkownik może mieć jednocześnie aktywne dwa różne numery telefonów, co jest przydatne na przykład dla osób chcących osobno zarządzać prywatnymi i służbowymi rozmowami.
Dual SIM - najważniejsze informacje
Nowoczesne telefony oferują opcję Dual SIM. /123RF/PICSEL

Dual SIM - najważniejsze informacje

Co to jest Dual SIM?

Dual SIM to funkcja, która pozwala na korzystanie z dwóch różnych kart SIM w jednym telefonie komórkowym. Dzięki temu użytkownik może mieć dwa różne numery telefonu działające na jednym urządzeniu. 

Jest to szczególnie przydatne dla osób, które podróżują, prowadzą oddzielne życie zawodowe i prywatne, lub chcą korzystać z różnych planów taryfowych dla danych i rozmów.

Jak działa Dual SIM?

Telefony z Dual SIM mogą mieć różne konfiguracje, w przypadku opcji “aktywny Dual SIM”, oba numery są aktywne jednocześnie, co oznacza, że można odbierać połączenia i wiadomości na obu numerach bez konieczności przełączania się między nimi. 

W konfiguracji “pasywny Dual SIM” tylko jeden numer jest aktywny w danym czasie. Aby korzystać z drugiego numeru, użytkownik musi ręcznie przełączyć się na drugą kartę SIM. 

W opcji Dual SIM Dual Standby (DSDS) oba numery są aktywne, gdy telefon nie jest używany, ale podczas prowadzenia rozmowy na jednym numerze, drugi staje się nieaktywny. 

Inaczej jest w Dual SIM Dual Active (DSDA) – oba numery są aktywne jednocześnie, nawet podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej. Można na przykład prowadzić rozmowę na jednej linii i odbierać połączenie przychodzące na drugiej.

Czy każdy telefon ma Dual SIM?

Pierwsze telefony Dual SIM pojawiły się na początku XXI wieku, ale dopiero w drugiej dekadzie zyskały na popularności, głównie dzięki producentom z Azji, takim jak Samsung, Huawei i Xiaomi.
 
Niektóre telefony mają dedykowane dwa sloty na karty SIM, podczas gdy inne oferują hybrydowy slot, który może pomieścić albo drugą kartę SIM, albo kartę pamięci microSD. To umożliwia użytkownikowi elastyczność w konfiguracji telefonu według własnych potrzeb.
 
Wraz z rozwojem technologii eSIM (EmbeddedSIM), niektóre nowoczesne telefony oferują kombinację tradycyjnego slotu na kartę SIM i wbudowanego eSIM. To daje jeszcze większą elastyczność, pozwalając na korzystanie z dwóch numerów bez potrzeby posiadania dwóch plastikowych kart SIM.

Dual SIM - Wiadomości