Czym jest Dual SIM Standby i jak działa?

W specyfikacji telefonu, w sekcji odnoszącej się do karty SIM, często można natknąć się na funkcję Dual Standby. Wielu osobom może ona nic nie mówić, a warto wiedzieć, na czym polega, aby móc podjąć właściwą decyzję zakupową. W takim razie, co to Dual SIM Standby i do czego się przydaje? Wszystko tłumaczymy poniżej.

Dual Standby - co to jest i jak działa?

Żeby zrozumieć, czym jest Dual Standby, trzeba rozłożyć tę funkcję na części pierwsze. “Dual" odnosi się do tego, że do jednego smartfona można włożyć dwie karty SIM jednocześnie. Na tacce wsuwanej do smartfona są po prostu dwa miejsca - bądź trzy, w tym dwa miejsca na kartę SIM i jedno na kartę SD.

Warto zauważyć, że w niektórych smartfonach nie ma osobnego slotu na kartę SD, ale za taką kartę można włożyć do jednego ze slotów na kartę SIM. W takim przypadku jednak zostaje wolne miejsce już tylko na jedną kartę SIM. Warto sprawdzić przed zakupem, która z tych dwóch metod jest wykorzystywana w danym modelu, jeśli interesuje nas jednoczesne używanie dwóch kart SIM i karty SD.

Reklama

“Standby" zaś oznacza to, że przez większość czasu użytkowania smartfona obie karty są aktywne naraz, więc na przykład możemy na oba numery odbierać SMS-y w tym samym czasie. Jednak w momencie, kiedy zaczniemy z kimś rozmawiać, ta karta, która nie jest aktualnie używana, zostanie tymczasowo zdezaktywowana.

W przypadku, kiedy ktoś w tym czasie zadzwoni na nieużywany numer, otrzyma komunikat, że jesteśmy niedostępni. My zaś po zakończeniu rozmowy prawdopodobnie otrzymamy SMS-a, że ktoś dzwonił na drugi numer.

Co to pasywny i aktywny Dual SIM?

Dual Standby nie jest jedynym stosowanym w smartfonach typem kart Dual SIM. Spotkać można także karty Dual SIM active (aktywny Dual SIM), w którym obie karty są aktywne nawet w czasie połączenia. Od razu widzimy, jeśli aktualnie rozmawiamy przy wykorzystaniu jednego numeru i ktoś dzwoni na drugi.

Jest też Dual SIM passive (pasywny Dual SIM), w przypadku którego w danym momencie aktywna jest tylko jedna karta i trzeba się ręcznie przełączać między kartami, aby skorzystać z drugiego numeru. Obecnie jest to już mało popularne i archaiczne rozwiązanie - częściej spotykane jest Dual Standby oraz Dual Active.

Dual SIM Standby - podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi informacjami będziecie już doskonale wiedzieli, co oznacza Dual Standby w specyfikacji telefonu. Jest to istotne, ponieważ wiele osób korzysta z dwóch numerów (na przykład służbowego i prywatnego), a więc Dual SIM Standby będzie dla nich potencjalnie funkcją kluczową.

Źródło informacji

Efectownia
Dowiedz się więcej na temat: Dual SIM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama