Test PS4 Remote Play (Granie Zdalne) i Sony Xperia XZ2

PS4 Remote Play, i Sony Xperia XZ2 i "God of War" /INTERIA.PL
Reklama

Sprawdzamy usługę PS4 Remote Play, technologię umożliwiającą granie w tytuły z konsoli PlayStation 4 na smartfonach. Jak ona działa na przykładzie smartfonu Sony Xperia XZ2?


Chcemy dokończyć partyjkę w naszą ulubioną grę, ale inny z domowników potrzebuje dostępu do telewizora. Nie pozostaje nam nic innego, jak wyłączyć PS4 i zająć się czym innym - następujący scenariusz jest znany każdemu graczowi konsolowemu. Są jednak alternatywne rozwiązania, które pozwolą nam kontynuować zabawę. Jak na przykład PS4 Remote Play. Co to za technologia?

Domowa konsola przenośna

Remote Play (Gra Zdalna) umożliwia strumieniowe przesyłanie danych (obraz i dźwięk) z konsoli PS4 na zewnętrzne urządzenie przy wykorzystaniu sieci Wi-Fi. Gra zdalna jest przeznaczona na komputery PC i Mac, odchodzącą (niestety) do lamusa konsolkę przenośna PS Vita, oraz na urządzenia mobilne. Wystarczy pobrać odpowiednia aplikację z Google Play (PS4 Remote Play). Aplikacja jest w pełni darmowa. My - na potrzeby testu - skorzystaliśmy z jednego z najnowszych smartfonów Sony Mobile, modelu Xperia XZ2 (test TUTAJ).

Reklama

Usługi Remote Play nie należy mylić z PlayLink, technologią umożliwiającą połączenie kilku urządzeń mobilnych do konsoli w celu zabawy przy wykorzystaniu specjalnie opracowanych gier na kilka osób (więcej informacji o PlayLink TUTAJ)

Konfiguracja nie stwarza większych problemów. Trzeba się upewnić, że zarówno konsola PS4, jak i urządzenie mobilne są połączone z domową siecią Wi-Fi. Następnie pobieramy aplikację Remote Play, uruchamiamy ją i łączymy się z konsolą (trzeba podać login i hasło do PlayStation Network). Aby parowanie zakończyło się sukcesem, nasz sygnał Wi-Fi musi być odpowiednio silny. Najlepiej, aby nasz router korzystał z pasma 5 GHz. Jeśli aplikacja uzna, że połączenie nie jest wystarczająco stabilne - nie ruszymy dalej. W przypadku, kiedy wszystko będzie w porządku - możemy zacząć grać.

Gramy na smartfonie w gry z PS4

Na ekranie telefonu ujrzymy ten sam obraz, co na konsoli. PS4 rzecz jasna musi nadal pracować, natomiast telewizor nie jest już do niczego potrzebny. Do grania (sterowania) możemy wykorzystać ekran dotykowy, ale wtedy nie będziemy wiele widzieć. Lepiej sparować z telefonem pada do PS4 (ułatwi to aplikacja Remote Play). Potem możemy postawić telefon na dowolnej podpórce albo skorzystać z oficjalnego uchwytu na kontroler, GCM10 (cena około 70 zł). Tak wyposażeni, odpalamy "God of War".

Najwyższa rozdzielczość w przypadku urządzeń mobilnych to na 1920 na 1080 pikseli (odpowiednie ustawienia do znalezienia w zakładce Remote Play w konsoli). Standardowa rozdzielczość to 720p/540p. W przypadku słabszego połączenia, jakość spada do 360/240p. Podstawowe pytanie oczywiście brzmi: Jak się wtedy gra? Skrócona odpowiedź to: Zaskakująco dobrze. Wszystko rzecz jasna zależy od jakości sygnału Wi-Fi, odległości od routera, a także samej gry. Tytuły z grafiką 2D wyraźnie stanowią mniejsze "obciążenie" dla Remote Play niż rewelacyjnie zrealizowany "God of War". 

Wytrawni gracze zauważą, że w przypadku słabszego sygnału, zmniejszona zostaje rozdzielczość, wszystko po to, aby ratować płynność rozgrywki - ta w końcu jest najistotniejsza. Wraz ze spadkiem siły sygnału Wi-Fi, w końcu da się zaobserwować mikrosekundowe opóźnienia, kluczowy problem w przypadku gier dla wielu osób. Jeśli mamy mocny sygnał Wi-Fi - problem nie występuje lub jest minimalny i bez znaczenia, szczególnie jeśli gramy w tytuł single-player.

Podczas testów uruchomiliśmy "God of War", "NieR: Automata", "Windjammers" i "WipeOut HD Collection" i "Yoku’s Island Express". Xperia XZ2 spisała się dzielnie, ani razu nie przerywając połączenia pomiędzy konsolą a smartfonem. Aplikacja nie zawiesiła się. Wszystko działało w porządku.

Podsumowanie testu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: xperia XZ2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy