Przekonaj dziecko do picia wody - warto!

Dzieci w większym stopniu niż dorośli są narażone na negatywne konsekwencje niedoboru płynów. Regularne picie wody - płynu, który nawadnia najlepiej ze wszystkich napojów - zapobiega odwodnieniu i sprawia, że procesy zachodzące w organizmie dziecka przebiegają prawidłowo – podkreśla Małgorzata Więch z Instytutu Matki i Dziecka, ekspert kampanii "Woda na Start".
Podczas zabawy czy nauki nasze pociechy często zapominają o regularnym piciu wody, dlatego rodzice powinni im o tym przypominać. Zwyczaju picia dobrej jakościowo wody należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Powinniśmy podawać ją młodemu człowiekowi regularnie i małymi porcjami. Skutecznym sposobem jest również pokazanie dziecku, że picie wody może być ciekawe oraz atrakcyjne, np. poprzez podawanie wody w kolorowym naczyniu, ze słomką, plasterkiem cytryny, pomarańczy czy miętą.
Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych związanych z piciem wody wśród najmłodszych to rola rodziców, którzy powinni dawać dobry przykład swoim pociechom i uczyć je, jak istotne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Najmłodsi nauczą się, że woda jest zdrowa i skutecznie gasi pragnienie tylko wówczas, kiedy zobaczą, że ich rodzice chętnie i regularnie sięgają po nią każdego dnia.