Jak sprawnie rozmawiać o oczekiwaniach finansowych podczas rozmowy o pracę?

Artykuł sponsorowany

Starasz się o pracę w IT i czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Przed spotkaniem z rekruterem przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, w tym także na to dotyczące Twoich oczekiwań finansowych. Nie bój się mówić o zarobkach, szczególnie jeśli są one czynnikiem decydującym o przyjęciu konkretnego stanowiska.

Naucz się mówić o swoich oczekiwaniach finansowych
Naucz się mówić o swoich oczekiwaniach finansowychmateriały promocyjne
  • Zbadaj rynek i zweryfikuj, czy Twoje oczekiwania finansowe są adekwatne do aktualnej sytuacji rynkowej. Zastanów się także nad swoimi atutami, dzięki którym będziesz mógł wynegocjować satysfakcjonujące zarobki.
  • Przeanalizuj benefity pozapłacowe i zastanów się, które z dodatkowych korzyści najlepiej odpowiadają Twoim oczekiwaniom i czy w Twoich oczach także stanowią zaletę przy zatrudnieniu.
  • Asertywność może być Twoim atutem w oczach potencjalnego pracodawcy. Dlatego, jeśli nie odpowiadają Ci warunki finansowe, nie bój się mówić o tym wprost.

Jak przygotować się do rozmowy o finansach z pracodawcą?

Zanim udasz się na rozmowę kwalifikacyjną, musisz dobrze przygotować się do mówienia o swoich oczekiwaniach finansowych. Przede wszystkim należy sprawdzić, jakie stawki obowiązują na stanowisku, o które się ubiegasz. Jeśli na przykład starasz się o posadę w obszarze analityki biznesowej, zweryfikuj, jakie są zarobki analityka biznesowego w Twoim regionie. Pamiętaj, że stawki mogą się różnić w zależności od zakresu obowiązków, dlatego weź pod uwagę również tę kwestię. Sam research rynku to nie wszystko - warto dodatkowo zastanowić się, jakie są Twoje mocne strony i czym mógłbyś się pochwalić. Podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz wspomnieć na przykład o dotychczas zrealizowanych projektach, uzyskanych certyfikatach czy też swoich kompetencjach, które okażą się kluczowe na danym stanowisku, dzięki czemu przysłużą się także firmie. Jeśli dobrze zaprezentujesz swoje najważniejsze zalety, jak również sukcesy, to łatwiej będzie Ci przekonać pracodawcę, że warto Cię zatrudnić na Twoich warunkach, gdyż będzie to spora korzyść dla obydwóch stron.

Przygotuj się na rozmowę o benefitach

Jeśli pracodawca z różnych względów nie jest w stanie spełnić Twoich oczekiwań finansowych, nie musisz od razu odrzucać jego oferty. Bądź otwarty również na szereg innych korzyści. Zwróć uwagę na benefity pozapłacowe, najczęściej pojawiające się w ogłoszeniach dla konkretnego stanowiska i zastanów się, które z nich najlepiej odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Przykładowo, jeśli ubiegasz się o posadę programisty Java, sprawdź nie tylko, ile zarabia Java Developer, ale także, na jakie dodatkowe korzyści może liczyć. Wspomnij, że zgodzisz się na sugerowane przez pracodawcę wynagrodzenie, na przykład pod warunkiem gwarantowanego dostępu do prywatnej opieki medycznej, pakietu ubezpieczeń czy możliwości zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych. Oszacuj, czy konkretne benefity będą w stanie zrekompensować nieco niższe wynagrodzenie. Możesz też wspomnieć, że oczekujesz od pracodawcy dofinansowania do kursów lub szkoleń. Nie zapomnij przy tym o odpowiedniej argumentacji - wspomnij, że dzięki temu zdobędziesz nowe umiejętności. Dodatkowo ustal, kiedy będzie można porozmawiać o ewentualnej podwyżce i czy możesz jej się spodziewać. To w wielu przypadkach także stanowi czynnik decydujący o podjęciu danego zatrudnienia.

Nie zgadzaj się na wynagrodzenie znacznie poniżej oczekiwań

W niektórych ofertach pracy nie ma jasnej informacji na temat wysokości wynagrodzenia. W tym przypadku, idąc na rozmowę kwalifikacyjną, nie wiesz, jakich warunków finansowych możesz się spodziewać. Jeśli rekruter zaproponuje Ci zbyt niskie stawki, powiedz mu dokładnie, czego oczekujesz. Być może firma nie będzie w stanie spełnić oczekiwań finansowych i dalsza współpraca okaże się niemożliwa. Może się również zdarzyć, że Twoja asertywna postawa sprawi dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy, który mimo wszystko zdecyduje się przystać na Twoje warunki. Pamiętaj zatem, aby zawsze mówić wprost, czego oczekujesz od firmy. A jeśli dana oferta zarobków Ci nie odpowiada, to mów o tym wprost, aby pracodawca wiedział, jak prezentuje się sytuacja. Dzięki temu uda się Wam omówić obydwa punkty widzenia.

Szukasz pracy w obszarze backendu? Sprawdź aktualne zarobki Backend Developera w Twoim regionie!

Podsumowanie

Naucz się mówić o swoich oczekiwaniach finansowych, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej wynegocjować dla siebie korzystne stawki. Dzięki odpowiedniej argumentacji możesz przekonać potencjalnego pracodawcę, że jesteś dla firmy wartościowym pracownikiem i powinien zgodzić się na sugerowane przez Ciebie wynagrodzenie.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas