Wykorzystanie czujników ruchu w inteligentnym domu

Do popularnych elementów stosowanych w systemach Smart Home należą czujniki ruchu, które instalowane są zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Ich użycie to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i ekonomiczne.

Wynika to z faktu, iż mogą one pełnić kilka funkcji. Te najważniejsze dotyczą automatyzacji wielu czynności, na przykład włączania i wyłączania światła. To one w większości przypadków odpowiadają za to, że dom staje się inteligentny. Z tego też względu, warto poznać dokładniej ich charakterystykę oraz sposób użycia.

Działania czujników ruchu - jaki rodzaj wybrać?

Czujniki, zwane również sensorami, to z pozoru proste urządzenia, które jednak spełniają kluczowe funkcje w ramach systemu inteligentnego domu. Ich działanie opiera się na wykrywaniu ruchu na określonym obszarze i wysyłaniu stosownych informacji do jednostki sterującej. To, w jaki sposób to robią, zależne jest od ich typu. Do sterowania urządzeniami w systemach Smart Home wykorzystywane mogą być aż 3 różne czujniki ruchu. Warto więc je pokrótce przedstawić.

  • Czujniki ruchu na podczerwień - są to tak zwane czujniki pasywne (PIR - Passive Infra Ray), które wykrywają ciepło generowane przez ludzkie ciało. Wbudowane detektory rejestrują przemieszczanie się źródeł ciepła na obszarze swojego działania i na tej podstawie wysyłają stosowny sygnał.


Praca tego typu czujników może zostać zakłócona - w niektórych sytuacjach są bowiem załączane przez rozgrzane samochody, podmuchy ciepłego powietrza czy też silne źródła światła. Żeby wyeliminować tego typu problemy, warto celować w czujniki uznanych firm, korzystających z zaawansowanych algorytmów działania.

  • Czujniki ruchu mikrofalowe - sensory emitują i odbierają fale radiowe (ich częstotliwość wynieść może nawet 10 GHz). Odbijają się one od przedmiotów i ludzi - po odebranej tak zmienionej fali, czujnik rejestruje ją jako ruch. Ten typ czujnika, w przeciwieństwie do pozostałych może być zabudowywany (np. nad sufitem lub w lampie), ponieważ promieniowanie mikrofalowe przenika przez materiały typu plastik, płyta gipsowo-kartonowa lub drewno.
  • Laserowe czujniki odległości typu Time of Flight (ToF) - zdecydowanie najbardziej zaawansowane urządzenie, które emituje wiązkę światła laserowego. Czujnik mierzy opóźnienia światła powracającego na skutek odbicia się od przeszkody i określa odległość, w jakiej się znajduje. Jeśli pokrywa się ona z zakresem detekcji, wysyłany jest sygnał.


Opisane czujniki montowane są zarówno w domach, jak i mieszkaniach, zakładach produkcyjnych i w wielu innych budynkach. Mogą być montowane natynkowo i w puszkach podtynkowych. Stosowane są także czujniki nasufitowe, a także specjalne plafony z czujnikiem ruchu. W przypadku zakładania urządzeń na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na ich stopień ochrony. Obudowa powinna być dostosowana do zmiennych warunków pogodowych.

Zastosowanie czujników ruchu

Po opisaniu zasad działania czujników, a także przedstawieniu ich rodzajów, możemy przejść do kwestii najważniejszej, a więc ich zastosowania. Jak można się domyślić, okażą się one przydatne na wiele różnych sposobów.

  • Inteligentne sterowanie oświetleniem - dzięki czujnikom, system zwiększa poziom bezpieczeństwa, a także wpływa na realne oszczędności, wynikające z efektywniejszego wykorzystania energii elektrycznej.


Wykrycie ruchu spowoduje zapalenie światła na korytarzu, dzięki czemu w nocy bezpiecznie przejdziemy z pokoju do pokoju, przed drzwiami wejściowymi, w ogrodzie, kuchni i w wielu innych pomieszczeniach. Wystarczy tylko zamontować je w odpowiednich miejscach. Co ważne, czujniki włączają światło tylko na określony czas, co pozwala obniżyć rachunki za prąd. Często wyposażane są również w automaty zmierzchowe, które uniemożliwiają załączenie oświetlenia w ciągu dnia.

  • Integracja z systemem alarmowym - czujniki ruchu mogą uruchamiać alarm i monitoring. Warto połączyć je również z czujnikami gazu, dymu oraz zalania.
  • Inteligentny ogród - choć w tym miejscu montowane są głównie systemu sterujące podlewaniem, czujnik przyda się w momencie, gdy chcemy wejść do ogrodu bez ryzyka zamoczenia. Po wykryciu naszej obecności, zraszacze zostaną wyłączone lub nie załączą się o zaprogramowanej porze.


Czujniki ruchu to niezwykle przydatne elementy systemu inteligentnego domu. Dzięki nim, użytkownicy końcowi mogą liczyć nie tylko na zwiększenie wygody życia, ale również na poczynienie pewnych oszczędności.

Źródło: F&F - Automatyka przemysłowa i domowa

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy