Chiński łazik wykrywa dziwne geometryczne struktury pod powierzchnią Marsa

Chiński łazik Zhurong znajdujący się na obszarze Utopia Planitia na Marsie zajrzał w głąb Czerwonej Planety. Otrzymane wyniki podpowierzchniowych skanów radarowych wprawiły naukowców w osłupienie.

Łazik Zhurong znajduje się na obszarze Utopia Planitia na Marsie w północnych rejonach planety. Utopia jest wielką misą o średnicy około 3300 km i głębokości dochodzącej do 6 km poniżej marsjańskiego poziomu odniesienia. Według naukowców jest to ogromny basen uderzeniowy.

Co skrywa się pod powierzchnią Marsa?

Naukowcy ujawnili nowe wyniki skanów podpowierzchniowych, które wykazały, że na Marsie na głębokości około 35 metrów występują nieregularne wielokątne kliny. Te tajemnicze obiekty mają średnicę od kilku centymetrów do kilkudziesięciu metrów.

Specjaliści uważają, że te wyjątkowe podziemne struktury powstały wskutek cykli zamarzania i rozmarzania powierzchni Marsa miliardy lat temu. Jednocześnie nie wykluczono, że mogły się one pojawić w wyniku stygnięcia strumieni lawy.

Reklama

Łazik Zhurong jest nieaktywny od maja 2022 roku, jednakże dostarczył olbrzymią ilość danych, która jest nadal analizowana przez naukowców. Robot wylądował na Czerwonej Planecie 14 maja 2021 roku. Jego misja miała trwać 93 ziemskich dni, jednakże w sumie trwała aż 356,5 dnia.

Naukowcy z Instytutu Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk stwierdzili, że georadar, w który wyposażony był łazik, jest idealnym uzupełnieniem orbitalnych badań radarowych. Podkreślili także istotność pomiarów in-situ, które mogą ujawnić, co dzieje się pod powierzchnią Marsa (nawet do 100 metrów głębokości).

Badacze stwierdzili, że w trakcie swojego "życia" marsjański robot wykrył szesnaście wielokątnych struktur w odległości około 1,2 km. Sugerują także, że formy te mogły powstać między 3,7 a 2,9 mld lat temu, "prawdopodobnie wraz z ustaniem pradawnego wilgotnego środowiska. Teren paleo-poligonalny, z erozją lub bez niej, został następnie zasypany" przez późniejsze procesy geologiczne.

Stwierdzono także, że po raz pierwszy wykryto wielokątne kliny pod powierzchnią Marsa. Do tej pory tego typu kompleksy dokumentowane były wyłącznie na powierzchni planety.

Jak napisali naukowcy w swoim artykule naukowym: "Możliwa obecność wody i lodu wymagana do procesu zamarzania i rozmrażania w klinach mogła wynikać z migracji wilgoci wywołanej zasysaniem kriogenicznym z podziemnej warstwy wodonośnej na Marsie, opadów śniegu z powietrza lub dyfuzji pary w celu osadzania się lodu w porach".

Wcześniejsze badania bazujące na danych radarowych łazika Zhurong wskazały, że na obszarze Utopia Planitia dochodziło do wielokrotnych powodzi, które odpowiedzialne były za powstanie kilku grubych warstw osadów.

"Struktura podpowierzchniowa z materiałami pokrywającymi zakopany teren paleo-poligonalny sugeruje, że jakiś czas później nastąpiła znacząca transformacja paleoklimatyczna. Kontrast powyżej i poniżej głębokości około 35 metrów reprezentuje zauważalną transformację aktywności wody lub warunków termicznych w starożytnych czasach marsjańskich, co sugeruje, że na niskich i średnich szerokościach geograficznych miał miejsce wstrząs klimatyczny".

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Astronomy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Mars | geologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy