Na dnie oceanu w pobliżu Gwatemali odkryto wielki podwodny obiekt

Naukowcy podczas mapowania dna morskiego Pacyfiku przypadkowo natknęli się na olbrzymi podwodny obiekt. Po przyjrzeniu się danym okazało się, że jest to nieznana podwodna góra, która jest niemal dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa, najwyższy budynek na Ziemi.

Co znajduje się na dnie Pacyfiku u wybrzeży Gwatemali?
Co znajduje się na dnie Pacyfiku u wybrzeży Gwatemali?waichi2013th123RF/PICSEL

Podczas ostatniej ekspedycji naukowej u wybrzeży Gwatemali naukowcy odkryli wyrastający z dna morskiego tajemniczy podwodny obiekt. Po bliższych oględzinach okazało się, że jest to nieznany wcześniej podmorski szczyt.

Góra została odkryta dzięki echosondzie, która umieszczona była na statku naukowo-badawczym Falkor, który należy do Schmidt Ocean Institute. Szczyt znajduje się na głębokości około 2400 metrów i wznosi się ponad dno morskie na wysokość ponad 1600 metrów. Osamotniona góra zajmuje powierzchnię około 14 kilometrów kwadratowych.

Odkrycie wielkiej podwodnej góry

Jak podają specjaliści, odnalezienie podmorskiego szczytu jest fascynujące, gdyż dostarcza nowych obszarów do eksploracji geologicznej i przyrodniczej. Na stokach podwodnych gór rozwija się bogate życie, mogą tam egzystować nieznane wcześniej nauce głębinowe koralowce, gąbki, skorupiaki, głowonogi, czy ryby.

Podczas każdej wyprawy osoby na pokładzie Falkora odkrywały coś nieoczekiwanego, budzącego podziw i nowego. Chociaż gdy jest tak wiele rzeczy, które zrozumieliśmy, a odkrycia stają się coraz szybsze, to mimo wszystko wiele elementów pozostaje niewiadomych w naszym oceanie. Jesteśmy podekscytowani, że możemy kontynuować eksplorację. Dlatego jesteśmy podekscytowani możliwością kontynuowania badań
Wendy Schmidt, współzałożycielka i prezes Schmidt Ocean Institute

- Podwodna góra o wysokości ponad 1,6 km, która do tej pory była ukryta pod falami, naprawdę pokazuje, jak wiele mamy jeszcze do odkrycia - dodała dr Jyotika Virmani, dyrektor wykonawcza Schmidt Ocean Institute.

Dno oceanów skrywa jeszcze wiele tajemnic

W ciągu ostatnich 10 lat naukowcy z Schmidt Ocean Institute zmapowali około 1,44 miliona kilometrów kwadratowych dna morskiego. Dzięki czemu opracowali mapy w rozdzielczości 100 metrów lub większej. Specjaliści mają ambitny plan, by do końca tej dekady zmapować całe dno oceaniczne na Ziemi, które ma powierzchnię około 360 mln kilometrów kwadratowych.

Statek naukowo-badawczy Falkor został zwodowany w marcu tego roku. Do tej pory udało mu się odkryć m.in. trzy nieznane pola kominów hydrotermalnych, a także ekosystemy, które się wokół nich wytworzyły, a także dwie dziewicze zimnowodne rafy koralowe. Jak wskazują ostatnie szacunki satelitarne, na dnie oceanicznym może istnieć ponad 100 000 podwodnych gór, których wysokość przekracza 1000 metrów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas