Ile wody potrzebuje baza na Księżycu? Policzyli to

Wraz z powrotem ludzkości na Księżyc, woda stanie się niezbędnym elementem przetrwania na Srebrnym Globie. Początkowo zaopatrzenie z Ziemi mogłoby wystarczyć, jednak docelowo baza ma być samowystarczalna. Jak dużej ilości wody potrzebuje baza księżycowa? I czy uda nam się wydobywać ją na miejscu?

Nowe badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Baylora rzuca światło na kwestię zaopatrzenia przyszłych mieszkańców Księżyca w wodę. Analizując scenariusze gospodarki wodnej dla autonomicznej bazy na Księżycu, badacze uwzględnili nie tylko jej optymalną lokalizację, ale także metody wydobycia i uzdatniania wody do bezpiecznego spożycia przez stacjonującą tam kadrę.

Najlepsza lokalizacja bazy to zacieniony obszar w okolicy bieguna

Baza analizowana w badaniu ma wymiary 500 na 100 metrów i obsadzona jest na stałe dokładnie 100 osobami. Naukowcy przeanalizowali i wybrali najlepszą lokację dla bazy, którą okazały się okolice złóż lodu, które znajdują się w zacienionych kraterach księżycowych. 

Reklama

Badacze wytypowali dwa optymalne miejsca. Są to okolice lub sam szczyt obręczy krateru Shackletona-de Gerlachego, położonego w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Wybór ten podyktowany jest obecnością dużych ilości lodu w tym rejonie. 

Krater Shackletona, znajdujący się w obszarze wieczystego cienia jest od miliardów lat nieustannie pogrążony w cieniu ze względu na minimalny kąt nachylenia osi księżycowej. To właśnie tam najprawdopodobniej nagromadziły się znaczne ilości lodu wodnego. Lód miałby być tam wydobywany i przekształcany w opary, gdyż ciekła forma wody nie może naturalnie zaistnieć na Księżycu. 

Baza księżycowa potrzebuje ogromnych ilości wody

Do oszacowania bezpiecznej ilości wody, której potrzebowałaby 100-osobowa baza lunarna, wykorzystano statystyki obrazujące średnie zużycie wody przez amerykańskie gospodarstwa domowe. Chodzi tutaj o to, aby nie pominąć żadnej z czynności, które potrzebują wody, czyli m.in. gotowania, picia, prania, czyszczenia, a nawet spłukiwania toalet. Dodatkowo sprawdzono także zapotrzebowania na wodę w księżycowym rolnictwie oraz innych technicznych potrzebach bazy.

Po oszacowaniu zapotrzebowania okazało się, że rocznie trzeba by zużyć ponad 15 milionów litrów wody na potrzeby mieszkańców, niemalże 90 milionów litrów na uprawianie roślin i 2,5 miliona litrów na inne czynności. Wydobycie takiej ilości wody z księżycowych złóż lodu jest możliwe, jednak bardzo kosztowne. Z pewnością jednak jest to doskonałe dodatkowe źródło wody w razie opóźnienia dostaw z Ziemi. Natomiast gdy technologia rozwinie się, to prawdopodobnie bazy księżycowe będą zdolne do całkowicie samodzielnej egzystencji, opierając się na wykorzystaniu lokalnych zasobów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Księżyc | baza księżycowa | woda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama