Ziemia

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:10) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (15:43)
Ziemia to trzecia planeta od Słońca i jedyna znana nam planeta, na której występuje życie. Jest to unikalny świat, charakteryzujący się różnorodnymi ekosystemami, od głębokich oceanów po wysokie góry, co umożliwia istnienie niezliczonych form życia, w tym ludzi. Ziemia ma atmosferę bogatą w tlen, która chroni życie przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym i utrzymuje stabilny klimat, niezbędny do podtrzymania różnorodnych ekosystemów.
Ziemia - najważniejsze informacje
Ziemia. /NASA /domena publiczna

Ziemia - najważniejsze informacje

Ziemia. Trzecia planeta w Układzie Słonecznym

Ziemia jest trzecią planetą od Słońca. Jest ona także piąta co do wielkości w całym Układzie Słonecznym. Uwzględniając średnicę, masę oraz gęstość, Ziemia jest największą ze wszystkich planetą skalistą. Na 2023 rok według wszelkich dostępnych informacji naukowych, jest także jedyną, na której panuje życie. Według badań wykonywanych metodą izotopową została ona uformowana około 4,5 miliarda lat temu.

Ziemia wchodzi w oddziaływanie grawitacyjne z innymi ciałami niebieskimi, głównie ze Słońcem oraz Księżycem. Stopień nachylenia osi planety wobec orbity wpływa na różnice w docieraniu do jej powierzchni promieni słonecznych. Kąt nachylenia sprawia, że na powierzchni Ziemi obserwuje się pory roku, które przekładają się na rok zwrotnikowy. 

Ziemia ma jednego naturalnego satelitę - Księżyc. Oddziaływanie grawitacyjne pomiędzy Ziemią a Księżycem ma wpływ na pływy morskie. Warto także podkreślić, że to dzięki Księżycowi zachowana jest odpowiednia rotacja planety.

Ziemia - Wiadomości