NASA pokazała najnowsze obrazy przerażających wirów w atmosferze Jowisza

Największa planeta Układu Słonecznego wciąż skrywa przed nami mnóstwo tajemnic. Sonda Juno powoli pokazuje nam tę planetę w taki sposób, w jaki jeszcze nigdy nie mogliśmy jej zobaczyć. To niesamowite!

Jowisz to planeta gazowa. Nie ma na niej stałego lądu. Zamiast tego posiada niezwykle gęstą atmosferę, w której bez przerwy dochodzi o niesamowicie dynamicznych procesów. W ich efekcie, pojawiają się tam cyklony, których obrazy przerażają. Najwięcej występuje ich w okolicach północnego i południowego bieguna planety.

NASA opublikowała niesamowite obrazy aż 6 cyklonów wirujących wokół centralnego, znajdującego się na biegunie południowym. Informacje pozyskane z sondy Juno pokazują, że jeszcze w październiku bieżącego roku było ich w sumie 6, a teraz jest 7. W listopadzie narodził się kolejny obiekt i dołączył do grupy. Naukowcy wskazują, że są to zjawiska niezależne i nie połączą się ze sobą.

Reklama

Teraz wiry utworzyły coś niezwykłego, bo formację na kształt sześciokąta. Razem ich powierzchnia jest większa od naszej planety. Zjawisko sięga ok. 70 kilometrów wgłąb gęstej atmosfery Jowisza. Wiatry wiejące w nim osiągają 360 km/h. Astronomowie wciąż niewiele wiedzą o tych zjawiskach, ale mają nadzieję, że sonda Juno prześle na Ziemię więcej cennych danych na ich temat w trakcie kolejnych bliskich przelotów.

Jowisz nie jest jedyną gazową planetą w naszym Układzie Słonecznym, która może poszczycić się posiadaniem niezwykłych formacji w swojej gęstej atmosferze. Niedawno NASA opublikowała obrazy gigantycznej polarnej burzy w kształcie sześciokąta (). W odróżnieniu od Jowisza, na Saturnie jest to jedna, wielka burza, a nie sześć niezależnych zjawisk. Jednak ostatecznie cyklony na Jowiszu też tworzą coś na kształt sześciokąta. Zobaczcie te niesamowite obrazy.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot/ NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy