Odkryliśmy dziwną planetoidę, która wskazuje na istnienie tajemniczej Planety X

Planetoida 2015 TG387 krąży wokół Słońca po orbicie daleko za Plutonem. Astronomowie uważają ją za przesłankę świadczącą o tym, że jesteśmy już blisko odkrycia Planety X.

Za odkryciem stoją astronomowie z waszyngtońskiego Carnegie Institution for Science, Uniwersytetu w Północnej Arizonie oraz Uniwersytetu Hawajskiego. 2015 TG387, nazywana też Goblin, krąży po orbicie w odległości 80 jednostek astronomicznych od Słońca (Pluton - 34 AU), co oznacza, że w tej chwili znajduje się aż 80 razy dalej od naszej dziennej gwiazdy, niż Ziemia od Słońca.

Obserwacje tej fascynującej kosmicznej skały pokazują, że ma ona średnicę ok. 300 kilometrów, więc można ją uznać za planetę karłowatą. Okrąża ona Słońce po bardzo spłaszczonej orbicie. Zajmuje jej to ok. 40 tysięcy lat. Zbliża się ona do Słońca na odległość ok. 65 AU.

Reklama

To bardzo ciekawa sytuacja, bo zarówno słynna Sedna, jak i 2012 VP113, nie znajdują się tak blisko, bo jest to odpowiednio 76 AU i 80 AU. Co niezwykłe, w najdalszym punkcie swojej orbity znajduje się ona aż 2300 jednostek astronomicznych. Wówczas przemierza otchłań Wewnętrznego Obłoku Oorta, co bardzo fascynuje astronomów.

Odkryliśmy dziwną planetoidę, która wskazuje na istnienie tajemniczej Planety X. Fot. Carnegie Institution for Science.

Przestrzeń jest ta dla nas jedną wielką zagadką. Wpływ Słońca na znajdujące się tam obiekty jest niewielki, a mimo to poruszają się one. Naukowców ciekawi, co determinuje ten fakt. Dlatego wciąż pojawia się hipoteza wpływu Planety X na zjawiska zachodzące w Obłoku Oorta.

Astronomowie po raz pierwszy dostrzegli 2015 TG387 w 2015 roku. Odkryli ją dzięki pracy 8-metrowego teleskopu Subaru na Hawajach. Jednak wówczas mieli szczątkowe informacje na jej temat. Nowe badania, prowadzone przez ostatnie lata z pomocą teleskopu Magellana, pozwoliły ustalić dokładną orbitę planetoidy.

Odkryliśmy dziwną planetoidę, która wskazuje na istnienie tajemniczej Planety X. Fot. Carnegie Institution for Science.

Planetoida jest efektem ubocznym poszukiwań Planety X, ale jej orbita i innych obiektów przez nas odkrytych, wskazują, że mogą być one kształtowane siłami grawitacyjnymi jakiejś większej planety. Astronomowie uważają, że może być ona kilka razy większa od Ziemi.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Roberto Molar Candanosa/Scott Sheppard/Carnegie Institution for Science

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy