Zobacz na filmie moment zawalenia się słynnego radioteleskopu Arecibo [FILM]

1 grudnia lotem błyskawicy obiegła cały świat smutna wiadomość o całkowitym zniszczeniu słynnego Obserwatorium Arecibo w Portoryko. Teraz możecie ten moment zobaczyć na różnych filmach.

Przypominamy, że do katastrofy doszło w ubiegły wtorek. Wówczas na profilu na Twitterze amerykańskiej National Science Foundation (NSF), do której należy Obserwatorium Arecibo, pojawił się smutny wpis. Na czaszę radioteleskopu spadła 900-tonowa platforma z odbiornikiem, która wisiała 150 metrów na nią. Czasza uległa bardzo poważnym uszkodzeniom. Naukowcy zapowiedzieli, że obiekt już nie będzie odbudowany.

Teraz dowiadujemy się, że władze NSF 1 grudnia przeprowadziły test wytrzymałości lin utrzymujących platformę z odbiornikiem. Technicy mieli za zadanie sprawdzić, czy jest szansa na uratowanie instalacji. Niestety, jak wcześniej prognozowano, liny nie wytrzymały odpowiedniego naprężenia. Chwilę po rozpoczęciu testu, liny pękły i cała konstrukcja zaczęła się rozpadać.

Reklama

Moment krytyczny został uchwycony na materiałach filmowych pochodzących z kamer monitoringu oraz drona inspekcyjnego. Chociaż przykro się na to patrzy, trzeba przyznać, że zawalenie się konstrukcji wyglądało iście spektakularnie. Władze Obserwatorium Arecibo zleciły dalszą rozbiórkę obiektu, by nie stanowił on zagrożenia dla pracowników.

Rolę Arecibo przejmie teraz największy radioteleskop na świecie, a mianowicie chiński FAST. Obecnie realizowanych jest tam kilka projektów, które mają na celu wykrywanie i analizowanie owianych tajemnicą źródeł szybkich błysków radiowych (FRB). Naukowcy chcą również tam dokończyć swoje projekty zainicjowane kilka lat temu w Arecibo.

Źródło: GeekWeek.pl/Arecibo Observatory / Fot. Arecibo Observatory/Noticel/DeborahTiempo

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama