Česká televize od 2016 wyłącznie w HD?

Niewykluczone, że od 2016 roku Česká televize (ČT) będzie nadawać na satelicie wyłącznie w wysokiej rozdzielczości.

Takie rewelacje zapowiedział dyrektor techniczny ČT, Ivo Ferkl, na konferencji pt. "Milníky digitální televize 2014" ("Kamienie milowe telewizji cyfrowej w 2014"). Jak podkreślił, nie podjęto jednak jeszcze decyzji o ostatecznym terminie przejścia z nadawania SD na HD.

- Česká televize przewiduje, że w 2016 roku przejdzie na satelitarnej platformie na dystrybucję wyłącznie w HD - powiedział Ferkl. Dodał, że obecnie rozmowy na ten temat są toczone na szczeblu kierowniczym.

Od stycznia 2015 roku wyłącznie w jakości HD powinny być dostępne kanały ČT1 HD, ČT sport HD i ČT2 HD. Od czerwca 2016 roku nadawanie w SD ma zakończyć ČT 24. Nie ustalono za to jeszcze terminu dla kanałów ČT:D i ČT art, ale pewne jest to, że przejdą na DVB-S2.

Česká televize nadaje za pośrednictwem satelity ASTRA (23,5°E) następujące programy HD - ČT1 HD i ČT sport HD. Natomiast pozostałe stacje nadaje w SD. W naziemnej telewizji cyfrowej w Czechach w HD udostępnia programy ČT1 HD, ČT2 HD i ČT sport HD.

Wygląda na to, że era kanałów SD powoli dobiega końca. W Polsce w naziemnej telewizji cyfrowej nie można już oglądać TVP2 SD, a wyłączenie kanału TVP1 SD w DVB-T jest planowane na 28 kwietnia 2014 roku. Również platformy satelitarne nc+ i Cyfrowy Polsat stopniowo przechodzą na nadawanie w HD - wyłączane są simulcasty SD (kanały SD i HD), i wprowadzane są specjalne oferty zachęcające do przejścia na HD.

Reklama

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: Telewizja naziemna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy