Telewizja naziemna

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:15) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (11:19)
Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T2) to nowoczesna forma emisji sygnału telewizyjnego, która zastępuje transmisję analogową. Jest to system przesyłania obrazu i dźwięku za pomocą cyfrowego kodowania, co zapewnia lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz umożliwia przekazanie większej ilości kanałów w tym samym paśmie. Naziemna telewizja cyfrowa wymaga odpowiedniego odbiornika cyfrowego lub telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T2 do dekodowania sygnału.
Telewizja naziemna - najważniejsze informacje
Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce wykorzystuje standard DVB-T2/HEVC. /123RF/PICSEL

Telewizja naziemna - najważniejsze informacje

Telewizja cyfrowa korzysta z nadajników naziemnych pokrywających określony teren. W Polsce DVB-T, czyli sygnał cyfrowy zastąpił telewizję analogową w połowie 2013 roku. W 2022 roku włączone zostały natomiast nadajniki DVB-T2. 

Druga generacja sygnału (DVB-T2) umożliwia przesyłanie danych przy zdecydowanie mniejszym wykorzystaniu pasma (nawet o 50% mniej). Dzięki temu w telewizji naziemnej może być więcej kanałów, w znacznie lepszej jakości obrazu oraz dźwięku. Sygnał jest dodatkowo bardziej odporny na zakłócenia.

Ile programów jest w telewizji naziemnej w Polsce? 

Naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest w multipleksach ogólnopolskich. W standardzie DVB-T2 za darmo dostępnych jest ponad 30 programów telewizyjnych. Dodatkowo nadawane są multipleksy lokalne, które dostępne są wyłącznie dla mieszkańców konkretnych województw lub regionów w Polsce. Standard DVB-T2 umożliwia odbieranie wszystkich programów w wysokiej jakości dźwięku oraz obrazu.

Czy naziemna telewizja cyfrowa jest płatna?

Dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej jest darmowy. W celu odbierania kanałów w nowym standardzie DVB-T2 konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego urządzenia odbierającego sygnał. Dotyczy to zarówno samej anteny, jak i telewizora lub dekodera. Naziemna telewizja cyfrowa jest rozwiązaniem przewidzianym dla wszystkich osób, które nie chcą korzystać z płatnych pakietów telewizyjnych i ograniczają się wyłącznie do listy programów dostępnych w telewizji naziemnej.

Jeden z multipleksów (MUX-4) ma jednak zestaw programów sportowych i informacyjnych. Do jego odbioru niezbędny jest dekoder Polsat Box do telewizji naziemnej i opłacanie abonamentu miesięcznego. 

Temat Telewizja naziemna znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Telewizja naziemna

Telewizja naziemna - Wiadomości