Blackout w telewizji naziemnej. Czarny ekran przez 6 godzin

Tomasz Kromp

Czarny ekran i brak sygnału po uruchomieniu telewizji to niezbyt przyjemny widok. Najczęściej wydaje się nam, że taka sytuacja zwiastuje kłopoty z dekoderem bądź anteną. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Brak sygnału występuje również w trakcie zaplanowanych prac serwisowych nadajników. Kiedy nastąpi i gdzie można się spodziewać blackoutu telewizji naziemnej? Sprawdź harmonogram wyłączeń!

"Brak sygnału" może oznaczać, że dokonywane są prace serwisowe telewizji naziemnej.
"Brak sygnału" może oznaczać, że dokonywane są prace serwisowe telewizji naziemnej.123RF/PICSEL

Czarny ekran i brak telewizji naziemnej. To wcale nie musi być awaria

Czarny ekran po uruchomieniu któregoś z programów dostępnych w telewizji naziemnej wcale nie musi wiązać się z wystąpieniem awarii anteny lub dekodera. W większości przypadków taka sytuacja wynika z prac serwisowych nadajników, które są wykonywane przez operatora infrastruktury radiowo-telewizyjnej.

Co ważne - zazwyczaj przerwa w nadawaniu telewizji naziemnejdotyczy tylko jednego multipleksu. Czarny ekran z planszą "Brak sygnału" może pojawiać się tylko na niektórych kanałach. Czasami zdarza się, że prace techniczne dotyczą dwóch lub trzech multipleksów. Przerwa techniczna przeważnie ma miejsce w godzinach nocnych i wczesnoporannych, choć serwisowanie może odbywać się także w trakcie dnia. Długość owych przerw zwykle nie przekracza 6 godzin, jednak nie jest to regułą.

Harmonogram wyłączeń telewizji naziemnej od 1 do 8 kwietnia

Harmonogram wyłączeń telewizji naziemnej jest dostępny na stronie firmy Emitel będącej największym operatorem infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Jak prezentuje się rozpiska przerw technicznych w terminach od 1 do 8 kwietnia? Oto harmonogram:

  • wtorek 1 kwietnia - przerwa techniczna będzie dotyczyć nadajników: TON Plechów, SLR Bolewice, TON Sandomierz/ul. Mokoszyńska, TON Dubica Dolna;
  • środa 2 kwietnia - przerwa techniczna będzie dotyczyć nadajników: RTON Rzeszów/Baranówka, TON Sieciechów, TON Świerczów, SLR Bydgoszcz, TON Lipsko/ul. Spacerowa, TON Tyble, RON Słupsk/EC, TON Gdynia/EC;
  • czwartek 3 kwietnia - przerwa techniczna będzie dotyczyć nadajników: RTCN Szczecin/Kołowo, RTON Wrocław/Żórawina, TON Głogów/Jakubów, RON Kraków/ul. Malczewskiego, SLR Busko Zdrój, RTON Toruń/Grębocin Cergia;
  • piątek 4 kwietnia - przerwa techniczna będzie dotyczyć nadajników: TSR Międzybrodzie / g. Żar, SLR Miastko;
  • wtorek 8 kwietnia - przerwa techniczna będzie dotyczyć nadajników: RTCN Zielona Góra/Jemiołów, SLR Bydgoszcz, RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec, TON Włocławek Zazamcze/ul. Szpitalna 30, TON Cegielnia Markowicze, TON Drołtowice, RTON Lublin/ul. Raabego, SLR Kielce/ul. Targowa, SLR Brzeg/Ogródki działkowe, RON Gorlice/EC, RSN Kołobrzeg/ul. Jedności Narodowej, RTON Gdańsk/Wiślna.

Warto wspomnieć, że wiele spośród powyższych przerw technicznych odbędzie się w trakcie dnia (przeważnie w różnych godzinach pomiędzy 8:00 a 17:00).

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News