Tych programów już nie będzie w telewizji naziemnej. Co w zamian?
Wkrótce z oferty naziemnej telewizji cyfrowej znikną dwa programy: Metro i ZOOM TV. Ich nadawcy zdecydowali, że będzie można je odbierać tylko w kablówkach, na platformach satelitarnych oraz w streamingu. Co to oznacza dla odbiorców i jakie nowe programy pojawią się w telewizji naziemnej?

Dwa programy znikną z telewizji naziemnej
29 grudnia 2025 roku programom Metro i ZOOM TV kończy się koncesja na nadawanie w telewizji naziemnej. Obaj nadawcy zdecydowali, że nie będą jej przedłużać. To oznacza, że tego dnia znikną z multipleksu 8.
Dla odbiorców oznacza to, że programy będzie można oglądać drogą satelitarną lub przez kablówkę. Wiąże się to z kosztami, bo telewizja naziemna jest w Polsce bezpłatna.
Do KRRiT wpłynął na razie wniosek o przedłużenie koncesji satelitarno-kablowej dla Metra. Nadawca ZOOM TV wniosku na razie nie złożył. Ma na to czas do 28 lipca,
Tu warto dodać, że obie stacje w telewizji naziemnej funkcjonowały w ramach multipleksu 8 (MUX 8). Nadaje on programy w paśmie VHF, co odróżnia go od innych multipleksów, które nadają w UHF.
Pasmo VHF ma niższą częstotliwość i jest bardziej narażone na zakłócenia, ma też mniejszy zasięg. Korzystanie z niego wymaga często od odbiorcy zakupu specjalnej anteny VHF lub anteny combo.
Dwa kanały znikają z telewizji naziemnej. Co w zamian?
O tym, co będzie nadawane w telewizji naziemnej, decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wybiera nadawcę spośród tych, którzy złożyli spełniające wszystkie wymogi kryteria koncesyjne. W tym roku jednak niewielu nadawców telewizyjnych się do tego pali.
Telewizja naziemna w Polsce powoli traci na znaczeniu, a do tego dochodzą jeszcze ograniczenia techniczne MUX 8.
Na razie do KRRIT wpłynął jeden wniosek koncesyjny, od telewizji Republika, która chce utworzyć kanał Republika 2. Dla porównania, w zeszłym roku takich wniosków wpłynęło kilka.
Jakie programy można dziś oglądać w telewizji naziemnej?
Oferta naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce wciąż pozostaje bogata i zróżnicowana. W ramach dostępnych multipleksów (MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-6 i MUX-8) widzowie mogą dziś oglądać ponad 40 programów telewizyjnych. Wśród nich są:
- programy ogólnopolskie: TVP1, TVP2, TVN, Polsat, TV4, TV Puls, TVN7, Super Polsat, TTV,
- programy tematyczne i informacyjne: TVP Info, Polsat News, Wydarzenia 24, TVP Nauka, TVP Dokument,
- programy edukacyjne i kulturalne: TVP Kultura, TVP Historia, Fokus TV, Metro,
- kanały rozrywkowe i muzyczne: Eska TV, Polo TV, Zoom TV, Stopklatka, WP, Nowa TV, Red Carpet TV.
- programy regionalne i specjalistyczne: TVP3 (regionalna), Biznes24,
Część stacji nadawana jest w wyższej jakości HD, a niektóre programy pojawiają się rotacyjnie w ramach emisji testowych bądź lokalnych projektów partnerskich. Do ich odbioru wymagany jest odbiornik lub telewizor obsługujący standard DVB-T2/HEVC, który w 2022 roku zastąpił wcześniejszy DVB-T.
Źródła: geekweek.pl,press.pl