Antena pokojowa czy zewnętrzna. Jaką wybrać do telewizji naziemnej?
Antena do telewizji naziemnej to niezbędne urządzenie do tego, aby odbierać darmowe programy telewizyjne. Zazwyczaj wybór pada na tradycyjną, kierunkową antenę, która składa się z aluminiowej konstrukcji. Coraz częściej jednak ściany oraz dachy domów zdobią nietypowe konstrukcje o owalnym lub prostokątnym kształcie. Anteny do telewizji naziemnej można trzymać także wewnątrz budynku. Podpowiadamy więc, jaką antenę do telewizji naziemnej wybrać oraz czym się kierować podczas zakupu, aby nie przepłacić.
Zakłócenia telewizji naziemnej mogą mieć kilka źródeł. Zacznijmy od innych urządzeń elektronicznych. Na drodze do dobrego sygnału mogą bowiem stać nawet elektroniczna niania czy bezprzewodowy telefon. Dlatego tych nie należy umieszczać w pobliżu odbiornika. Jeżeli zakłócenia telewizji naziemnej występują w postaci zanikania koloru, brzęczenia czy wzorach i punktach, być może są spowodowane urządzeniami elektrycznymi pracującymi pod wysokim napięciem na zewnątrz domu. Zakłócenia mogą być spowodowane także przez urządzenia, przełączniki i komputery w mieszkaniu, albo u sąsiadów.
Co zakłóca telewizję naziemną? Oczywiście problem może leżeć w samej antenie. Jak to rozpoznać? Najczęściej na telewizorze pojawi się tak zwane śnieżenie, dźwięk będzie zniekształcony, a sygnał będzie bardzo słaby. Sprawdzanie należy jednak zacząć od tego, czy przewód antenowy jest starannie podłączony do przystawki STB lub telewizora. Jeżeli to nie pomoże, warto dowiedzieć się, jak ustawić antenę naziemną. Już niewielka zmiana kąta może przynieść spore zmiany. Zakłócenia telewizji naziemnej mogą występować także wtedy, kiedy antena nie jest ustawiona wystarczająco wysoko. Problem może wynikać także z uszkodzenia anteny telewizyjnej, a także z powodu korozji złączy.
Telewizję naziemną zakłóca także pogoda. Na sygnał wpływ mają bowiem wysokie ciśnienie, opady śniegu czy deszczu. Tu jednak rozwiązania problemu nie ma — trzeba poczekać na lepsze warunki pogodowe. Na telewizorze pojawiają się wtedy gładkie, poziome pasy. W sytuacji, kiedy po poprawie pogody nadal mamy problem z sygnałem, kłopot może leżeć w wadliwej instalacji. Być może w czasie intensywnego deszczu woda przedostaje się do wnętrza anteny lub wychodzącego z niej kabla. Jeśli tak, trzeba będzie wymienić poszczególne podzespoły.
Zakłócenia telewizji naziemnej mogą wynikać również z tak prozaicznych powodów, jak awaria telewizora. Do tego, aby to sprawdzić, niezbędne będą jednak inny dekoder, a nawet inna antena. Być może niechcący zmieniliśmy ustawienia w telewizorze, przez co mamy problemy z odbiorem programów TV. Co jeszcze ważne, warto upewnić się, czy zakłócenia telewizji naziemnej nie wynikają ze zmiany częstotliwości nadawania. Być może nadawca zmienił je lub awaria leży po prostu po jego stronie.
Z uwagi na konstrukcje dostępnych jest kilka rodzajów anten do telewizji naziemnej. Bodaj najbardziej popularne i najczęściej montowane na dachach budynków to anteny kierunkowe. Te nie są bardzo drogie (za kilkadziesią złotych można mieć antenę do odbioru sygnału DVB-T/DVB-T2). Dzięki swojej konstrukcji antena charakteryzuje się szczególnie dużym zyskiem i bardzo dużym zasięgiem do 60 km. Taka antena do telewizji naziemnej wyróżnia się także bardzo łatwym montażem, lekką konstrukcją oraz wysoką odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Ma również dobre parametry techniczne, dzięki którym można cieszyć się odbiorem sygnału w najwyższej jakości.
Inne rodzaje anten do telewizji naziemnej to anteny pokojowe oraz dookólne. Pierwszy rodzaj, jak nazwa wskazuje, dedykowane są do wewnątrz pomieszczeń. Wyglądem często nie przypominają antenę, a bardziej głośnik czy element dekoracji. Niemniej jednak często wyposażone są we wzmacniacz sygnału. W zależności od modelu może mieć wzmocnienie 48 dB, co zwiększa siłę słabych sygnałów, poprawiając zakres odbioru i umożliwiając odbiór większej liczby sygnałów na dłuższych dystansach.
Anteny do telewizji naziemnej dookólne przypominają nieco mały statek kosmiczny. Montowane są na zewnątrz. Są niewielkie, dlatego łatwo je można zamontować. Przystosowane są do odbioru sygnałów telewizji cyfrowej DVB-T oraz DVB-T2, często wyposażone także w zintegrowany filtr LTE. Ten eliminuje potencjalne zakłócenia spowodowane falami telekomunikacyjnymi. Podobnie działają równie popularne anteny panelowe. Kolejny rodzaj anteny do telewizji naziemnej to antena szerokokątna. Ta nie wymaga tak precyzyjnego ustawienia, jak antena kierunkowa, a w połączeniu z przedwzmacniaczem odbiera sygnał z odległości nawet 100 km.
Wybór anteny do telewizji naziemnej musi być przemyślany. Pierwszym i bodaj najważniejszym kryterium, który należy wziąć pod uwagę, to odległość od stacji nadawczej. Załóżmy, że ta od naszego mieszkania lub domu oddalona jest od 10 do 15 km. To bardzo blisko, co oznacza, że możemy wybrać antenę pokojową lub panelową. W praktyce ta druga będzie lepszym wyborem. Większa odległość do stacji nadawczej zmusza do sięgnięcia po inne rozwiązania. Jeżeli ta wynosi do 50 km, można śmiało skorzystać z anteny kierunkowej bez wzmacniacza. Natomiast nadajnik oddalony o ponad 50 wymaga anten aktywnych. Aktywnych, czyli posiadających wzmacniacz, a będą to anteny kierunkowe lub szerokokątne.
Która antena będzie najlepsza, jeśli występuje dużo przeszkód? Ograniczona widoczność stacji nadawczej, którą zasłaniają wysokie drzewa lub budynki, to oczywiście zakłócenia sygnału. W takim przypadku na pewno nie sprawdzi się antena pokojowa. Jeżeli sygnał jest zasłaniany przez przeszkody, najlepszym rozwiązaniem będzie antena szerokokątna lub dookólna, która odbierze sygnał z odbicia.
Antena do telewizji naziemnej powinna zostać wybierana także pod kątem złożoności instalacji. Załóżmy, że w domu zdecydujemy się na instalację zbiorczą, a sygnał jest rozdzielany na kilka lub nawet kilkanaście odbiorników. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę antenę aktywną, czyli taką, która wyposażona jest we wzmacniacz sygnału. Warto również pamiętać o przewodzie antenowym dobrej jakości, który nie będzie powodował przerywania obrazu i zakłóceń.
Co jeszcze istotne, nie należy kupować anteny zbyt mocnej. Jeżeli nadajnik znajduje się w naszej bezpośredniej okolicy, to najpierw trzeba spróbować z anteną pokojową. Może się bowiem zdarzyć, że zbyt mocna antena do telewizji naziemnej uniemożliwi poprawny odbiór sygnału. Przy wyborze najlepszej anteny trzeba kierować się powyższymi wytycznymi — odległością oraz przeszkodami i dopiero wtedy dobrać antenę o odpowiedniej mocy i parametrach.
Telewizja naziemna jest bezpłatna. Do jej odbioru, poza wbudowanym tunerem lub zewnętrznym dekoderem DVB-T2 HEVC, potrzebna jest także antena. Ile kanałów jest w telewizji naziemnej? W Polsce funkcjonuje obecnie pięć multipleksów (MUX) ogólnopolskich oraz kilka lokalnych. Te ostatnie są dostępne tylko dla wybranych widzów z konkretnych regionów, w zależności od województwa.
W telewizji naziemnej dostępnych jest blisko 40 darmowych kanałów telewizyjnych.
Przeczytaj również:
Znamy ceny abonamentu RTV na 2025 rok. Ile zapłacimy za TV?
Tani Smart TV. Wystarczy 150 złotych i mamy streaming w domu
Rewolucja w umowach na telefon, internet i telewizję. Co się zmienia?