Czyścisz ekran telewizora, gdy jest włączony? To wielki błąd

Oprac.: Justyna Nachman

Ekran telewizora wymaga regularnego czyszczenia do zachowania wysokiej jakości obrazu. Podczas tej czynności należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby przy okazji nie zniszczyć ekranu. Jednym z największych błędów jest np. mycie ekranu włączonego telewizora. Jakim płynem go umyć? Czego unikać przy jego czyszczeniu? Oto wskazówki, które pomogą utrzymać ekran w idealnej kondycji.

Czyszczenie ekranu telewizora alkoholem etylowym może uszkodzić jego matrycę.
Czyszczenie ekranu telewizora alkoholem etylowym może uszkodzić jego matrycę.Canva ProINTERIA.PL

Jak często czyścić ekran telewizora?

Podobnie jak na każdej innej powierzchni w domu, na ekranie telewizora z czasem osadza się kurz oraz cząsteczki tłuszczu powstałe, chociażby podczas gotowania. Nagromadzone zabrudzenia mogą źle wpłynąć na jakość wyświetlanego obrazu. Ponadto osad pogarsza stan ekranu, a w skrajnych przypadkach może spowodować jego zepsucie. Dlatego czyszczenie ekranu telewizora jest ważnym elementem jego konserwacji.

Warto podkreślić, że z niczym nie należy przesadzać. Usuwanie zabrudzeń z ekranu telewizora jest bardzo ważne, jednak nie powinno robić się tego zbyt często, tj. codziennie lub kilka razy w tygodniu. Telewizor należy czyścić wtedy, kiedy zgromadzi się na nim kurz. Wyznaczenie dokładniej częstotliwości może być trudne, ponieważ osadzanie się zabrudzeń jest uzależnione od wielu czynników (wentylacji, rodzaju używanego odkurzacza itp.). Przyjmuje się jednak, że ekran telewizora można czyścić ok. raz w tygodniu.

Jak nie zniszczyć ekranu podczas czyszczenia?

Ekran telewizora to niezwykle złożona i delikatna konstrukcja. Wyróżnia się kilka matryc telewizorów, które działają na zbliżonych, chodź nieco odmiennych zasadach. Każda matryca znajduje się głęboko we wnętrzu telewizora. Od czynników zewnętrznych chroni ją bardzo cienka warstwa wysokiej jakości szkła.

Schematyczny zarys budowy ekranu plazmowego. Szarą warstwę po lewej znajdziemy na każdym ekranie niezależnie od technologii matrycy.Jari Laamanen Wikimedia Commons

Wspomniana warstwa ochronna musi być jak najbardziej przeźroczysta, ponieważ odpowiada również m.in. za zachowanie pełni kolorów i ostrości obrazu. Wykorzystane w tym celu szkło jest zdecydowanie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia niż np. szyba w oknie, choć technicznie rzecz biorąc to ten sam materiał.

Dlatego do czyszczenia ekranu telewizora nie powinno się używać agresywnej chemii, jak ma to miejsce w przypadku wspomnianych okien. W tego typu detergentach nadal często jest wykorzystywany alkohol etylowy. Związek ten nawet w mniejszym stężeniu może doprowadzić do zmatowienia i innych uszkodzeń ekranu.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia tego, czym ścieramy kurz z urządzenia. Ekranu telewizora nie można przecierać żadnym rodzajem papieru, w przeciwnym razie będzie mocno porysowany. Podczas czyszczenia należy również zachować ostrożność, ponieważ zbyt mocne pocieranie nawet delikatną ściereczką może trwale uszkodzić ekran telewizora. Nadmierny nacisk może również spowodować trwałe odkształcenia lub "martwe" piksele na ekranie.

Nigdy nie powinno się czyścić włączonego telewizora. Podczas pracy jego ekran emituje ciepło. Czyszczenie takiej nagrzanej powierzchni prowadzi do szybszego odparowywania wody ze środków czyszczących. Skutkuje to powstawaniem nieestetycznych i trudnych do usunięcia smug na ekranie. Ponadto znaczna różnica temperatur pomiędzy wilgotną ściereczką, a powierzchnią ekranu może źle wpłynąć na trwałość jego powłoki.

Czym najlepiej czyścić ekran telewizora?

Najlepszym wyborem do czyszczenia ekranu telewizora są miękkie ściereczki z mikrofibry, które delikatnie zbierają kurz i nie pozostawiają śladów. W przeciwieństwie do papierowych ręczników czy szorstkich materiałów, mikrofibra nie rysuje ekranu i pozwala skutecznie usuwać zabrudzenia. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyłączyć telewizor i poczekać aż ekran ostygnie.

Jeśli na telewizorze pojawiły się trudniejsze do usunięcia plamy, najlepiej sięgnąć po specjalne płyny do ekranów LCD i OLED, dostępne w sklepach elektronicznych. Wystarczy nanieść odrobinę preparatu na ściereczkę (nie bezpośrednio na ekran), a następnie delikatnie przetrzeć zabrudzone miejsca ekranu.

Zobacz także:

Historia przyjaźni dwójki znanych komandosówPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas