Telewizor

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:46) Aktualizacja Poniedziałek, 11 grudnia 2023 (11:50)
Telewizor jest urządzeniem, które służy do odbioru i wyświetlania obrazów wraz z dźwiękiem, transmitowanym za pomocą fal radiowych, internetu lub kabli. Stosowane powszechnie telewizory umożliwiają oglądanie programów telewizyjnych, filmów, programów edukacyjnych, wiadomości i innych form rozrywki. Z biegiem czasu telewizory przeszły dużą ewolucję, od starych modeli z czarno-białym ekranem i lampami kineskopowymi, po nowoczesne płaskie ekrany LCD, LED i OLED oferujące wysoką rozdzielczość obrazu i liczne funkcje dodatkowe, takie jak dostęp do internetu i aplikacji streamingowych.
Telewizor - najważniejsze informacje
Telewizor Smart TV. /123RF/PICSEL

Telewizor - najważniejsze informacje

Telewizor początkowo służył wyłącznie do odbioru programów telewizyjnych. Dziś to urządzenie smart połączone z internetem, na którym mogą być instalowane aplikacje. Telewizor składa się z obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego oraz ekranu, jak i wielu gniazd przeznaczonych do podłączenia urządzeń peryferyjnych. To na przykład konsole do gier czy komputery. 

Technologia produkcji telewizorów zmieniała się na przestrzeni wielu lat, poczynając od 1926 roku, kiedy powstało pierwsze, pionierskie urządzenie przypominające te znane nam obecnie. Na początku obraz był analogowy i wyświetlany na kineskopie (technologia CRT). Później powstały wyświetlacze plazmowe oraz LCD, aż teraz – OLED, które zapewniają najlepszą czerń i najwyższy kontrast. Telewizory diametralnie różnią się między sobą mimo bliźniaczej technologii produkcji. Jasnością, rozdzielczością, częstotliwością odświeżania czy systemem operacyjnym.

Czy telewizor można podłączyć do internetu?

Telewizory Smart TV można z łatwością podłączyć do internetu w celu znacznego zwiększenia jego funkcjonalności. W pamięci odpowiedniego telewizora znajduje się większość aplikacji do konsumpcji treści multimedialnych, w tym do streamingu muzyki (Spotify) i wideo (Netflix czy  YouTube). Na telewizorach można również grać w proste gry wideo.

Czy technologia OLED i QLED to przyszłość?

Dotychczas telewizory wyświetlające obraz na matrycy LCD nie zachwycały czernią, gdyż podświetlenie ekranu znajdowało się na całej jej powierzchni. Modele QLED oraz OLED są wyposażone w piksele, które mogą świecić niezależnie od siebie. To oznacza głęboką czerń i znacznie wyższy kontrast – niemożliwy do osiągnięcia w tradycyjnych modelach.

Jakie są najważniejsze parametry telewizorów? 

Zakup telewizora to inwestycja na lata – warto podjąć decyzję po przeanalizowaniu jego wszystkich parametrów. Istotna jest rozdzielczość (wyższa oznacza bardziej szczegółowy obraz), jak i przekątna, proporcje ekranu, kontrast, czas reakcji matrycy, kąty widzenia oraz częstotliwość odświeżania obrazu.

Temat Telewizor znajdziesz również w serwisie:

Telewizor - Wiadomości