Jak ustawić telewizję naziemną i zwiększyć liczbę programów?
Oprac.: Justyna Nachman
Naziemna telewizja cyfrowa to nieodpłatna platforma dystrybucji programów telewizyjnych, która jest powszechnie dostępna dla każdego Polaka. Telewizja naziemna działa niezależnie od płatnych operatorów i wykorzystuje dostępne zasoby częstotliwości radiowych. Warunkiem koniecznym do odbierania sygnału telewizji naziemnej jest odpowiednio dostosowany sprzęt, najczęściej w postaci anteny pokojowej. Jak ustawić antenę, żeby odbierać jak najwięcej kanałów? Jakie programy działają w ramach telewizji naziemnej? Sprawdzamy.
Spis treści:
Jaki dekoder do telewizji naziemnej?
Korzystanie z ogólnodostępnych kanałów telewizyjnych w Polsce jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszy z nich to podpisanie umowy z firmą, która oferuje dostęp do telewizji satelitarnej. W takiej sytuacji klient otrzymuje stosowny dekoder oraz antenę, które pozwalają na odbiór sygnału telewizyjnego. Inną opcją jest skorzystanie z darmowej naziemnej telewizji cyfrowej.
Wymaga to posiadania przystawki podłączonej do telewizora oraz anteny przechwytującej sygnał z najbliższego nadajnika w okolicy. Od połowy 2022 roku, największe stacje komercyjne w Polsce nadają sygnał zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC. Natomiast polski nadawca publiczny w postaci TVP korzysta z tego rozwiązania dopiero od połowy grudnia 2023 roku. Do odbioru telewizji naziemnej jest więc niezbędny dekoder lub telewizor obsługujący sygnał DVB-T2.
Jaka antena do telewizji naziemnej?
Najprostszym sposobem na odbieranie telewizji naziemnej jest zakup anteny pokojowej, która jest bardzo zbliżona wyglądem do routera. Dzięki temu, że urządzenie to znajduje się wewnątrz budynku, nie ulegnie zniszczeniu wskutek działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Minusem posiadania anteny pokojowej jest wydłużona droga, jaką musi pokonać sygnał, co odbija się ja jakości emitowanego obrazu. Dlatego jej odpowiednie ustawienie ma duże znaczenie.
Antena do telewizji naziemnej powinna obsługiwać jak najwięcej rodzajów sygnałów, obowiązującym standardem jest DVB-T (w tym również DVB-T2 z kodekiem HEVC/FM/UHF/VHF). W wybranej antenie może być wbudowany wzmacniacz oraz zastosowany filtr LTE, który zapobiega zakłóceniom powodowanym przez te nadajniki. Do odbioru kanałów w ramach pakietu multipleks 8 (MUX-8) konieczne jest posiadanie anteny obsługującej zakres VHF.
Jak ustawić telewizję naziemną i zwiększyć ilość kanałów?
Po podłączeniu anteny z dekoderem lub telewizorem, należy włączyć automatyczne strojenie anteny, które jest dostępne w ustawieniach telewizora. W tym czasie warto wybrać, gdzie dokładnie będzie stała antena pokojowa, ponieważ jej ustawienie bezpośrednio wpływa na ilość i jakość emitowanych kanałów. Powinna być ustawiona możliwie jak najwyżej i na stabilnym podłożu. Należy unikać miejsc, w których będzie narażona na wilgoć oraz dzieci.
Jeżeli istnieje taka możliwość, warto powiesić antenę pokojową na ścianie, np. przy pomocy taśmy dwustronnej. Dobrze byłoby, gdyby w jej pobliżu znajdowało się okno od strony najbliższego nadajnika. Przyjmuje się, że do odpowiedniego odbioru sygnału, antena powinna być maksymalnie 10 km od nadajnika.
Jakie programy są w telewizji naziemnej?
Osoby korzystające z naziemnej telewizji cyfrowej mają dostęp do ponad trzydziestu ogólnopolskich i niekodowanych programów telewizyjnych. W tym ponad połowa to programy TVP. Szacuje się, że z telewizji naziemnej korzysta obecnie ponad 13 milionów Polaków. W jej ramach działa obecnie 6 pakietów programów telewizyjnych, tzw. multipleksów (MUX), które mają różny zasięg nadawczy.
MUX-1: EskaTV, TTV, Polo TV, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV i Antena HD.
MUX-2: Polsat, Super Polsat, TV4, TVN, TVN7, TV Puls, PULS2 i TV6.
MUX-3: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura i TVP ABC. MUX-3 to jedyny zregionalizowany pakiet naziemny w Polsce, różnice dotyczą jedynie wojewódzkich wersji programów TVP3.
MUX-6: TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Nauka, TVP Polonia, Belsat TV, Alfa TVP i TVP World.
MUX-8: Metro, Zoom TV, Nowa TV, WP, Republika, ViDoc TV i wPolsce24.
MUX-4: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, TVN 24, TVN Turbo, TVN Style. MUX-4 to jedyny płatny pakiet naziemny w Polsce. Jego bezpłatnym wyjątkiem jest jedynie kanał Wydarzenia 24.
Osoby mieszkaj
Zobacz również:
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!