Czesi pierwsi testują Ultra HD

Czeska spółka České Radiokomunikace (ČRa) rozpoczęła testy Ultra HDTV (4K) z nadajnika Praga / Žižkov w standardzie DVB-T2, który w przyszłości całkowicie zastąpi w Czechach standard DVB-T, i z kompresją HEVC.

Doświadczenie wykazuje, że stosowanie kodeka HEVC już dziś umożliwia 60 proc. redukcję przepływności, a w przyszłości do 75 proc. w stosunku do stosowanego obecnie MPEG-2.

České Radiokomunikace jako pierwszy nadawca w Europie Środkowej rozpoczął testy Ultra HDTV (4K) z nowym kodekiem kompresji HEVC. HEVC (High Efficiency Video Coding) jest następcą MPEG-2 i MPEG-4. Wcześniej podobne testy, ale w Europie Zachodniej prowadzono we Francji i Hiszpanii.

- To oznacza, że w przyszłości będziemy w stanie przekazać do trzech programów telewizyjnych w Ultra HD lub 10 w HDTV w jednym multipleksie DVB-T2. W SD będzie możliwe nadawanie do 40 programów telewizyjnych, w porównaniu z 8 programami, które dzisiaj wysyłamy w jednym multipleksie DVB-T z MPEG-2 - powiedział Michal Bureš, który w ČRa stoi na czele grupy odpowiedzialnej za testy Ultra HDTV.

W testy zaangażowana jest także spółka Sony, która udostępniła na ich potrzeby nowy model telewizora 4K. - Spółka Sony kładzie duży nacisk na opracowywanie telewizorów Ultra HD, które już obecnie gwarantują najwyższą możliwą jakość obrazu i obietnicę na przyszłość. Nie chodzi tylko o wyższą rozdzielczość obrazu (3840 x 2160), ale również o wyświetlanie większej ilości kolorów niż obecne telewizory Full HD. Modele telewizorów Ultra HD na rok 2014 są już wyposażone w tuner DVB-T2, a również w nowy kodek HEVC - powiedział mówi Martin Huba, menedżer ds. marketingu w Sony dla regionu Czech i Słowacji.

Warto dodać, że na początku lipca br. oficjalnie zatwierdzono specyfikację DVB-UHDTV.

Reklama

Janusz Sulisz

Źródło informacji

SatKurier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy