Fazy Księżyca 2023. Kiedy pełnia? Kalendarz księżycowy
Fazy Księżyca fascynują ludzi od wieków. Jedni spoglądają w nocne niebo przede wszystkim po to, aby zachwycać się pięknem Srebrnego Globu. Drudzy zastanawiają się, jaki jest wpływ Księżyca na człowieka, w zależności od tego, czy znajduje się w pełni, czy w nowiu. Niezależnie od motywacji, warto na bieżąco śledzić nasz kalendarz księżycowy na 2023 rok, w którym wyszczególniliśmy cztery fazy księżyca z podziałem na miesiące. Kiedy Księżyc ma pełnię, a kiedy będzie w nowiu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o fazach Księżyca!
- Kalendarz księżycowy na bieżąco śledzić będą fani astronomii z całego świata. Osoby, których pasją jest obserwacja nocnego nieba, zaczęły już wyszukiwać w sieci informacji na temat tego, jak rozkładają się cztery fazy Księżyca w 2023 roku.
- Wyszczególniliśmy daty wszystkich pełni Księżyca na najbliższe 12 miesięcy.
- Wyjaśniamy, jakie są fazy Księżyca i tłumaczymy, jaki wpływ mają na człowieka.
Kalendarz księżycowy na 2023 rok tradycyjnie dzielimy na podstawowe cztery fazy Księżyca. Jest to najpopularniejsze rozróżnienie, zgodnie z którym możemy obserwować:
- Nów Księżyca
- Pierwszą kwadrę Księżyca
- Pełnię Księżyca
- Ostatnią kwadrę Księżyca
Nieco rzadziej natomiast spotyka się rozróżnienie ośmiu faz Księżyca. Zwolennicy takiego podziału to jednak przede wszystkim fani astrologii i znaków zodiaku, którzy do czterech podstawowych dodają również fazy pośrednie. Przypisują im szczególne znaczenie, uważając, że cykl Księżyca wpływają na człowieka.
- Sierp przybywający - motywacja
- Pierwsza kwadra - akcja
- Księżyc garbaty przybywający - zmiana
- Pełnia - intensyfikacja
- Księżyc garbaty ubywający - wdzięczność
- Trzecia kwadra - uwolnienie
- Sierp ubywający - odpuszczanie
Omawiając kalendarz księżycowy 2023, skupmy się jednak na najpopularniejszym. Zacznijmy od rozróżnienia poszczególnych faz Księżyca. Skąd mamy wiedzieć, że widzimy Srebrny Glob w nowiu czy w pełni?
- Księżyc w nowiu z naszej perspektywy znajduje się wówczas koniunkcji Słońcem. Nie widzimy go gołym okiem, ponieważ zwraca się do nas nieoświetloną półkulą.
- Pierwsza kwadra Księżyca to czas, gdy Księżyc zbliża się do pełni. Z Ziemi widzimy wówczas jedynie wschodnią część tarczy naszego naturalnego satelity.
- Pełnia to faza, podczas której Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce.
- Ostatnia kwadra Księżyca to czas, gdy Księżyc oddala się od pełni. Tym razem z Ziemi widzimy jedynie oświetloną zachodnią część Srebrnego Globu.
Warto również mieć świadomość, że jeden cykl faz Księżyca wynosi około 29,5 dnia. Jest to czas, jaki musi upłynąć od jednej takiej samej fazy do drugiej, np. pełni lub nowiu. Okres ten nazywamy również miesiącem synodycznym.
Kiedy będzie pełnia Księżyca w styczniu, lutym i marcu, a kiedy nów, pierwsza i ostatnia kwadra? Oto kolejne fazy Księżyca na pierwszy kwartał 2023 roku.
- Pełnia - 7 stycznia
- Trzecia kwadra - 15 stycznia
- Nów - 21 stycznia
- Pierwsza kwadra - 28 stycznia
- Pełnia - 5 lutego
- Trzecia kwadra -13 lutego
- Nów - 20 lutego
- Pierwsza kwadra - 27 lutego
- Pełnia - 7 marca
- Trzecia kwadra - 15 marca
- Nów - 21 marca
- Pierwsza kwadra - 29 marca
Kiedy będzie pełnia Księżyca w kwietniu, maju i czerwcu, a kiedy nów, pierwsza i ostatnia kwadra? Oto poszczególne fazy Księżyca na drugi kwartał 2023 roku.
- Pełnia Księżyca - 6 kwietnia
- Trzecia kwadra - 13 kwietnia
- Nów - 20 kwietnia
- Pierwsza kwadra - 27 kwietnia
- Pełnia - 5 maja
- Trzecia kwadra -12 maja
- Nów - 19 maja
- Pierwsza kwadra - 27 maja
- Pełnia - 4 czerwca
- Trzecia kwadra - 10 czerwca
- Nów - 18 czerwca
- Pierwsza kwadra - 26 czerwca
Kiedy będzie pełnia Księżyca w lipcu, sierpniu i wrześniu, a kiedy nów, pierwsza i ostatnia kwadra? Oto fazy Księżyca, które obserwować będziemy w trzecim kwartale 2023 roku.
- Pełnia - 3 lipca
- Trzecia kwadra - 10 lipca
- Nów - 17 lipca
- Pierwsza kwadra - 26 lipca
- Pełnia - 1 sierpnia
- Trzecia kwadra - 8 sierpnia
- Nów - 16 sierpnia
- Pierwsza kwadra - 24 sierpnia
- Pełnia - 31 sierpnia
- Trzecia kwadra - 7 września
- Nów - 15 września
- Pierwsza kwadra - 22 września
- Pełnia - 29 września
Kiedy będzie pełnia Księżyca w październiku, listopadzie i grudniu, a kiedy nów, pierwsza i ostatnia kwadra? Oto poszczególne fazy Księżyca na ostatni kwartał 2023 roku.
- Trzecia kwadra - 6 października
- Nów - 14 października
- Pierwsza kwadra - 22 października
- Pełnia - 28 października
- Trzecia kwadra - 5 listopada
- Nów - 13 listopada
- Pierwsza kwadra - 20 listopada
- Pełnia - 27 listopada
- Trzecia kwadra - 5 grudnia
- Nów - 13 grudnia
- Pierwsza kwadra - 19 grudnia
- Pełnia - 27 grudnia
Ludzie od zarania dziejów zastanawiają się nad wpływem faz Księżyca na człowieka. Nasi przodkowie wierzyli, że rytm faz Księżyca w mniejszym lub większym stopniu zawsze odbijają się na naszym samopoczuciu i wyglądzie. Do dziś zresztą wielu fanów astrologii wciąż uważa, że woda oraz zioła pod wpływem kolejnych faz nabierają magicznych właściwości.
Księżyc w nowiu to faza, którą uznaje się za najlepszy okres, aby podejmować nowe wyzwania. Luna napełnia nas wówczas energią, siłą i pewnością siebie.
Pierwsza kwadra sprzyja odcięciu się od toksycznych spraw, a także zabiegom i kuracjom oczyszczającym. Kalendarz i cykl Księżyca podpowiada również, że może być to doskonały moment, aby odciąć włosy, aby je wzmocnić.
Pełnia Księżyca ma największy wpływ na człowieka. Niestety zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Luna ułatwia nam podejmowanie decyzji, zmysły są wówczas maksymalnie wytężone. Wzmaga również energię seksualną, dlatego w tym okresie szczególnie należy wystrzegać się romansów. Poza tym sprzyja również agresji, popadaniu w melancholię czy depresyjne nastroje.
Trzecia kwadra księżyca jest za to okresem, który uspokaja nas po "życiowej burzy", jaką zgotowała nam pełnia Księżyca. To czas skupienia, regeneracji psychicznej i... przechodzenia na dietę. Niektórzy uważają, że to właśnie wtedy jest najlepsza przemiana materii, a łaknienie maleje. Takie ludowe przesądy należy jednak traktować z przymrużeniem oka.
Czytaj także:
Kalendarz biodynamiczny 2023 dla ogrodników
Kalendarz biodynamiczny 2023 dla działkowców
Kalendarz biodynamiczny 2023 dla rolników
Kalendarz ogrodnika 2023. Co robić w ogrodzie?
Zobacz także: