Księżyc

Wtorek, 21 listopada 2023 (11:48) Aktualizacja Piątek, 24 listopada 2023 (15:04)
Księżyc to naturalny satelita krążący wokół planety. W kontekście Ziemi, "Księżyc" odnosi się do naszego jedynego naturalnego satelity, który jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Księżyc odgrywa ważną rolę w wielu aspektach życia na Ziemi, w tym w wpływaniu na pływy oceaniczne. Jego powierzchnia jest pokryta kraterami, górami i morzami bazaltowymi, zwanymi "morzami księżycowymi". Jako najbliższy sąsiad Ziemi w kosmosie, Księżyc jest ważnym obiektem badań naukowych i celem misji kosmicznych.
Księżyc - najważniejsze informacje
Księżyc. /Value Stock Images /East News

Księżyc - najważniejsze informacje

Księżyc - naturalny satelita Ziemi

Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi oraz piątym co do wielkości takim obiektemw Układzie Słonecznym. Znajduje się około 383 tysięcy kilometrów od planety. Jego średnica to około 3474 kilometrów, co stanowi nieco ponad 1/4 średnicy Ziemi. Przyspieszenie grawitacyjne, czyli przyciąganie grawitacyjne, jakie panuje na Księżycu, jest znacznie mniejsze od ziemskiego (o około 1/6) i wynosi ono 1,622 m/s2.

Księżyc jako naturalny satelita Ziemi nie świeci, a jedynie odbija swoją powierzchnią promienie Słońca, które do niego docierają. Jego pełny obieg wokół Ziemi wynosi  27 dni 7 godzin 43 minuty i 11,5 sekundy i jest tak zwanym miesiącem syderycznym. Warto również zaznaczyć, że okresowe zmiany w układzie pomiędzy Księżycem, Ziemią, a Słońcem powodują różne fazy księżyca.

Traktat o przestrzeni kosmicznej podpisany w styczniu 1967 jasno stwierdza, że powierzchnia Księżyca traktowana jest jako międzynarodowa.

Czy Księżyc jest widoczny w całości z powierzchni Ziemi?

Księżyc obraca się w rotacji określanej synchroniczną. Oznacza to, że jego trasa wokół swojej własnej osi trwa dokładnie tyle samo, co obrót wokół Ziemi. Co więcej, obraca się on w taki sposób, że z powierzchni naszej planety widoczna jest zawsze tylko jedna jego strona. Jest ona usiana tak zwanymi morzami księżycowymi. Strona, która nie jest widoczna z powierzchni Ziemi, jest ich pozbawiona.

Lądowanie człowieka na Księżycu

Eksploracja Księżyca stała się możliwa w momencie wynalezienia pierwszego teleskopu. Pierwsze lądowanie na powierzchni ziemskiego satelity miało miejsce 21 lipca 1969 roku. Dowódca misji Apollo 11, Neil Armstrong był pierwszym człowiekiem, który stanął na Księżycu. 

Łącznie na powierzchni Księżyca wylądowało do lipca 2023 roku 12 astronautów. Ostatnim, który spacerował po jego powierzchni, był członek misji Apollo 17, Eugence Cernan w grudniu 1972 roku.

Temat Księżyc znajdziesz również w serwisie:

Księżyc - Wiadomości

Księżyc - Wideo