Fakty i mity o tunerach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

W lipcu następnego roku cała Polska przechodzi na sygnał cyfrowy, już od miesięcy pojawia się wiele sprzecznych informacji dotyczących tunerów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Postanowiliśmy podsumować, co jest prawdą, a co nie.

Przejście na telewizję cyfrową powoduje spory zamęt, a niektóre media nie pomagają w rozwikłaniu tej zagadki. Przykładowo, 17 maja w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP1 padł komentarz, mówiący że do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej konieczny jest zakup nowej anteny, a starą należy wyrzucić. Tymczasem w większości przypadków nowa antena jest zbyteczna. Wspólnie z Marcinem Piórem, przedstawicielem firmy Hyundai Electronics w Polsce wyjaśniamy popularne zagadnienia związane z tą technologią.

Każdy tuner DVB-T umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej - MIT

Tuner musi spełniać określone normy techniczne, które są zawarte w rozporządzeniu wydanym przez Ministerstwo Infrastruktury. Na rynku wciąż można spotkać urządzenia, które nie posiadają niezbędnych parametrów. Aby poprawnie dekodować obraz, wymagana jest obsługa dwóch formatów: standardowego SD oraz wysokiej rozdzielczości HD w systemie MPEG-4. Sygnał dźwiękowy musi obsługiwać przynajmniej standard Dolby Digital (AC-3) lub rozszerzony format Dolby Digital Plus (E-AC-3). Specyfikację powinien znać za to każdy sprzedawca w renomowanych sklepach RTV, dlatego właśnie tam warto uzyskiwać informacje.

Reklama

Dostępne na rynku tunery różnią się funkcjonalnością - FAKT

W zależności od oczekiwań możemy dostosować DVB-T do swoich potrzeb. Różnią się one nie tylko dodatkowymi możliwościami (np. portem USB, za pomocą którego możemy podłączyć zewnętrzny dysk lub pamięć), ale również kompatybilnością formatów. Bardziej zaawansowane tunery obsługują także format MKV, przeznaczony dla obrazu w rozdzielczości FULL HD, do tej pory dostępny tylko na płytach Blu-Ray.

Do tunera DVB-T potrzebna jest specjalna antena - MIT

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej umożliwiają te same anteny, które stosuje się w przypadku sygnału analogowego. Jedyną istotną kwestią jest odpowiednie dopasowanie mocy do odległości, w której znajduje się najbliższy nadajnik. Jeśli jest on w obszarze max. 10 km w zupełności wystarczy antena pokojowa, jeśli natomiast zlokalizowany jest dalej niż 30 km, największą stabilność zapewni urządzenie kierunkowe.

Tuner DVB-T pozwala nagrywać programy - FAKT

Jest to możliwe, o ile zakupimy tuner wyposażony w funkcję PVR. Dzięki niej, korzystając z zewnętrznej pamięci (np. pendrive), możemy nagrywać i przewijać dowolne programy. Możemy też skonfigurować urządzenie tak, by zaczęło rejestrować wybrany kanał o wskazanej godzinie.

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej wyklucza korzystanie z kablówki - MIT

Sygnał naziemnej telewizji cyfrowej jest niezależny w stosunku do pozostałych dostępnych opcji, takich jak satelita czy kablówka. W dodatku jeśli posiadamy tuner do satelity może się okazać, że jest on wyposażony w głowicę DVB-T, dlatego nie będziemy musieli korzystać z innych urządzeń.

Korzystanie z DVB-T jest bezpłatne - FAKT

W odróżnieniu od popularnej kablówki w przypadku naziemnej telewizji cyfrowej nie musimy uiszczać żadnych dodatkowych opłat poza standardowym abonamentem radiowo - telewizyjnym.

DVB-T może śnieżyć - MIT

Technologia naziemnej telewizji cyfrowej gwarantuje nam wysoką jakość obrazu i dźwięku niezależnie od pogody, ponieważ sygnał jest nadawany na falach radiowych w postaci cyfrowego strumienia audio - wideo.

Tuner HD DVB-T warto kupować nie tylko, gdy mamy telewizor HD - FAKT

Tuner HD co prawda nie umożliwi nam uzyskania tej jakości, ale za to pozwoli odbierać kanały nadawane tylko w HD na telewizorze w standardowej rozdzielczości. Dysponując tunerem SD nie mamy do nich dostępu. Dodatkowo z biegiem czasu większość programów będzie emitowana w ten sposób, więc nie warto po raz kolejny narażać się na koszty.

Do uruchomienia DVB-T potrzebujemy specjalisty - MIT

Chcąc rozpocząć oglądanie, wystarczy zgodnie z instrukcją podłączyć do telewizora tuner oraz antenę, a następnie uruchomić w telewizorze funkcję automatycznego wyszukiwania programów.

Tuner DVB-T nie musi być dodatkowym urządzeniem - FAKT

Urządzenie może być integralną częścią zarówno telewizora, jak i odtwarzacza DVD, Blu-Ray czy nawet tunera satelitarnego.

Przypomnijmy, że zakończenie nadawania ostatnich analogowych programów zostało zaplanowane na 31 lipca 2013 roku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama