iriver SPINN - zakręcone PMP

Czy ktoś może pokonać Apple na polu stylistyki i wykończenia? - jak się okazuje znalazła się firma, która rzuciła wyzwanie twórcom iPoda - koreański iriver. I wygrała.

Odtwarzacze iPod są krytykowane za wiele elementów, ale jednego nie można im odmówić - doskonałej stylistyki i wykończenia. Ze świecą można było szukać firmy, która potrafiłaby rzucić Apple wyzwanie na tym polu. Poszukiwania zakończone - oto przed nami staje iriver SPINN.

Pokręcona sprawa

Wystarczy jeden rzut oka i od razu wiemy, że w SPINN to coś nietypowego - nie sposób nie zauważyć ciekawie prezentującego się pokrętła, jakie umieszczono po prawej stronie odtwarzacza. Co to takiego?

Otóż w SPINN zastępuje ono klasyczną nawigację - specjalnie przygotowany interfejs (o nazwie IRIVER SPINN SYSTEM) sprawia, że przejście w lewo/prawo odbywa się za pomocą przekręcenia pokrętła w odpowiednią stronę (zmianie towarzyszy charakterystyczne kliknięcie - rewelacja). Natomiast naszą decyzję o wejściu do konkretnego menu zatwierdzamy przy pomocy przycisku znajdującego się na górze pokrętła. Chociaż całość może brzmieć odrobinę archaicznie, w praktyce sprawdza się bardzo dobrze - nie dodając, że jest zupełnie niespotykane wcześniej rozwiązanie.

Odtwarzacz ma wymiary 99.5 na 50.0 na 10.7 mm i waży 70 g (wraz z akumulatorem). Przy wyświetlaczu mającym 3,3 cala jest to naprawdę dobry wynik. Obudowa SPINN ma metaliczny kolor i prezentuje się solidnie. Ponieważ omawiany sprzęt korzysta z ciekawego systemu nawigacji - liczbę przycisków można było ograniczyć do minimum. Zdecydowano się zatem na przycisk on/off, przycisk powrotu o jeden ekran menu do tyłu oraz na przyciski zmieniające poziom głośności oraz suwak blokujący przyciski. Iriver postawił także na swoim - zamiast portu mini-USB mamy wejście obejmujące ich własny standard.

Reklama

Pewnym rozczarowaniem są dołączane do odtwarzacza słuchawki. Nie chodzi tutaj wyłącznie o inny kolor (są one białe), ale - pomimo niezłego poziomu - nie są one godne tego playera. Trzeba je będzie wymienić - jeśli jesteśmy fanem jeszcze lepszej jakości.

Podsumowując - stylistyka i wykonanie SPINN po prostu zachwycają. Tak oto po raz pierwszy mamy do czynienia z odtwarzaczem, który spokojnie może nie tylko konkurować z marką Apple, ale w oczach wielu bije ją na głowę. Gratulacje dla iriver za pomysł! Ale to nie koniec miłych niespodzianek.

Potęga OLED

Wystarczy włączyć wyświetlacz WQVGA AMOLED i od razu widzimy, że mamy tutaj do czynienia - podobnie jak w przypadku Cowon S9 - z nową generacją ekranów. Krystalicznie czysty obraz (rozdzielczość 480 na 272 pikseli), dokonały efektywny kąt widzenia i świetny poziom odświeżania. Oto OLED, następca LCD. A do tego dochodzi jeszcze opcja dotykowa - kolejne ikony możemy bez problemów otwierać przy pomocy dotyku. Co prawda nie działa to tak sprawnie, jak w przypadku innych odtwarzaczy z dotykowym ekranem, ale dobrze, że jest i taka opcja.

Fantastycznie pozytywne wrażenie robi także sam design menusów - absolutnie minimalistyczny, pasujący do współczesnych trendów. Wraz z ciekawą nawigacją mamy tutaj do czynienia z jednym z najlepiej prezentujących się playerów w historii. Co potrafi ta zabawka?

Muzyka

Jak zawsze w przypadku irivera, także SPINN może pochwalić się jakościom dźwięku z absolutnie najwyższej półki. Mówimy tutaj o takich formatach jak: MP3, WMA, OGG, APE, FLAC oraz ASF. Nie zabrakło charakterystycznych dla irivera ustawień (chociaż nie ma mowy o tak zaawansowanych opcjach, jak w przypadku odtwarzaczy marki Cowon). Cóż można jeszcze dodać? Użytkownicy irivera od dawna wiedzą, że odtwarzacze tej marki reprezentują poziom muzyczny znacznie wyższy niż iPod lub odtwarzacze Creative'a.

Wideo

Z tak doskonałym odtwarzaczem SPINN wydaje się stworzony do oglądania materiałów wideo. Player współpracuje z formatami MPEG oraz WMV. Bez problemu możemy do odtwarzacza wrzucić film np. w formacie XviD, a on sam skonwertuje materiał do odpowiedniej rozdzielczości. Należy jednak zauważyć, że - w przeciwieństwie np. do Cowon S9 - niektóre filmy wrzucone bez konwersji przy pomocy dostarczonego przez producenta oprogramowania traciły kilka klatek animacji.

Co ciekawe, SPINN ma także tuner telewizyjny DMB/DVB-H, dokładnie taki sam, jaki zainstalowano w telefonach komórkowych gotowych do odbioru cyfrowej telewizji.

Inne dodatki

Nie obyło się bez radia FM (tutaj pokrętło sprawuje się doskonale!), komunikacji Bluetooth 2.0 umożliwiającej m.in. korzystanie z bezprzewodowych słuchawek. Do tego dochodzi jeszcze przeglądanie zdjęć w formacie JPEG oraz plików tekstowych TXT. No i obowiązkowy dyktafon.

Ale na tym możliwości SPINN się nie kończą - odtwarzacz współpracuje z językiem Flash Lite 2.1, dzięki któremu możemy np. korzystać z różnego rodzaju mini-gier i prostych aplikacji. Ponadto, w sieci już pojawiły się nowe wersje firmware do SPINN, umożliwiające m.in. pisanie na ekranie przy pomocy np. rysika.

Baterie

W tym temacie SPINN nie zaskakuje, oferując około 22 godzin słuchania muzyki i około 5 godzin oglądania wideo (zależnie od ustawień ekranu, dźwięku etc.). Przykładowo, Cowon S9 może pochwalić się około 10 godzinami odtwarzania materiałów wideo - zatem jest to wynik lepszy.

Kręci się

Na koniec należy dodać, że w SPINN brakuje wejścia na pamięć przenośną, co przy dostępnych na rynku egzemplarzach (pamięć 4/8/16 GB) może być problemem. Poza tym trudno zarzucić coś więcej temu cacku produkcji iriver. No może jeszcze cena nie zachwyca - ale takie jest życie.

Dystrybutorem iriver SPINN jest firma MIP

CENA: 799 zł za model iriver SPINN pamięć 8GB

PLUSY

- rewelacyjny pomysł na nawigację,

- świetna jakość wyświetlacza,

- dodatkowe opcje.

MINUSY

- brak rozszerzenia pamięci,

- nie ma modułu Wi-Fi.

SPECYFIKACJA - stronę dalej

SPECYFIKACJA

- Wielkość: 99.5 x 50.0 x 10.7 mm, waga: 70 g (z akumulatorem)

- Wyświetlacz: 3.3 cala, WQVGA AMOLED, 480 x 272 pikseli

- Nawigacja: IRIVER SPINN SYSTEM

- Radio FM, tuner telewizyjny DMB/DVB-H, dyktafon

- Dostępne wersje pamięci: 4/8/16 GB NAND FLASH

- USB 2.0 High Speed

- Obsługiwane formaty audio: MP3, WMA, OGG, APE, FLAC, ASF

- Obsługiwane formaty wideo: MPEG, WMV

- Obsługiwane formaty graficzne: JPEG

- Obsługiwane formaty tekstu: TXT

- Obsługa flash: Flash Lite 2.1

- Bluetooth 2.0

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy