Kampania przeciwko kradzieży sygnału telewizyjnego
Rozpoczyna się "Tydzień antypiracki", którego głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na problem kradzieży sygnału telewizyjnego.
Akcja jest organizowana przez Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych SYGNAŁ.
Podczas "Tygodnia antypirackiego" będą podjęte działania mające zwrócić uwagę na problem, jakim jest kradzież sygnału telewizyjnego - wzmocnione zostaną kontrole na giełdach sprzętu elektronicznego, u nielegalnych dystrybutorów, także w budynkach, w których istnieje podejrzenie nielegalnych podłączeń do sieci kablowych. O tym, że kradzież sygnału telewizyjnego jest przestępstwem, będą przypominać specjalne naklejki, umieszczane w tym czasie w budynkach mieszkalnych na skrzynkach należących do operatorów telewizji kablowych.
- Głównym problemem jest przyzwolenie społeczne dla piractwa - mówi komisarz Zbigniew Urbański z Wydziału Prasowego Komendy Głównej Policji. - Piraci telewizyjni to osoby, które nielegalnie podłączają się do sieci kablowej nie płacąc abonamentu, nielegalni odbiorcy telewizji satelitarnych używający podrabianych filtrów, dekoderów czy kart, a także oszuści, którzy nielegalnie umożliwiają odbiór sygnału telewizji kablowej lub satelitarnej oraz płatnych kanałów, czerpiąc z tego korzyści finansowe. Niepokojące jest to, że najczęstszą reakcją otoczenia na tego typu działalność jest obojętność. Kiedy ktoś kradnie samochód, wszyscy mówią: to złodziej. Kiedy nielegalnie ogląda płatne programy telewizyjne, uważają że jest sprytny albo co gorsza zaczynają kombinować, jak zrobić to samo - dodaje Urbański.
Akcja "Tydzień antypiracki" jest częścią kampanii "Wstyd od razu. Kara zaraz potem", która rozpoczęła się w marcu bieżącego roku. Celem kampanii jest budowanie świadomości, czym jest piractwo telewizyjne i jakie są jego konsekwencje, oraz zmiana postaw społecznych wobec kradzieży sygnału. Jak pokazują badania przeprowadzone przez GfK Polonia (na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie) na zlecenie SYGNAŁU w lipcu 2006 roku, opinie o kradzieży sygnału telewizyjnego nie są jednoznaczne.
Stowarzyszenie SYGNAŁ, do którego należą obecnie: CANAL+/CYFRA+, HBO, UPC Polska, ASTER, Cyfrowy Polsat, MTV Polska, Multimedia Polska, Telewizja Kablowa Poznań, Satel i Lege Artis Sernice, od lat blisko współpracuje z policją, dzięki czemu w samym tylko 2006 roku wszczęto 156 postępowań przeciwko osobom podejrzanym o kradzież sygnału telewizyjnego. Najwięcej piratów przyłapano na gorącym uczynku w województwach śląskim (29 wszczętych postępowań), łódzkim (25) i lubelskim (23).