Słowacja ze strategią Ultra HD

Słowacja w przyszłości w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2 planuje zaoferować treści w jakości Ultra HD. Jak poinformował Zsolt Nagy, dyrektor techniczny firmy Towercom dla portalu rozhlas.cz najbardziej realnym scenariuszem jest wprowadzenie płatnych treści w jakości UHD w DVB-T2 w ofercie Plustelka.

Obecnie wg. szacunków oferta Plustelka posiada pomiędzy 15 tys., a 16 tys. klientów i ich ilość wzrasta o ok. 400-500 miesięcznie.

Zsolt Nagy dyskutował na temat sytuacji w Czechach i zwrócił uwagę, że nie można porównywać tych dwóch rynków, gdyż Słowacja jak na razie bierze udział w rozmowach dotyczące aspektów technicznych przyszłości sieci naziemnej po 2020 roku.

Dyrektor Towercom oczekuje też przejścia ze standardu DVB-T do nowszego DVB-T2 w roku 2019 lub 2020. Dodaje, że proces migracji do DVB-T2 na Słowacji powinien potrwać około 12 miesięcy.

Obecnie penetracja gospodarstw domowych przez naziemną telewizję cyfrową na Słowacji wynosi ok. 30 proc. i nieznacznie spadła od momentu przejścia na emisję cyfrową.

Dodatkowo do wiadomości publicznej zostało podane, że operator Towercom planuje poprowadzić transmisje (strumieniowane w sieci) w jakości UHD/4K z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, które odbędą się jeszcze tego lata. Niestety, na tą chwilę nie można powiedzieć czy plany te rzeczywiście uda się zrealizować.

Dyrektor techniczny Zsolt Nagy ujawnił, że Towercom ma podpisaną umowę z publicznym nadawcą słowackim STV dotyczącą świadczenia przekazu treści w jakości Ultra HD. Testy emisji miałyby ruszyć z końcem lipca lub na początku sierpnia br.

Reklama

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: DVB-T | Ultra HD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy