Test telewizora 4K Ultra HD Panasonic Smart Viera TX-L65WT600

Sprawdzamy kolejny telewizor Ultra HD 4K Smart Viera TX-L65WT600 - czy to dobry zakup dla osób, które już teraz myślą o zapatrzeniu się w telewizor 4K?

Rok 2014 będzie przełomowy dla technologii 4K Ultra HD (więcej informacji o niej tutaj). Producenci telewizorów wprowadzają na rynek pierwsze modele odbiorników 4K. Panasonic nie pozostaje w tyle i ma swój sprzęt 4K. Przetestowaliśmy go.

Wygląd telewizora

Testowany przez nas WT600 miał przekątną ekranu wynoszącą 65 cali. Dokładne rozmiary telewizora pokazujemy na dole materiału. Tutaj podzielimy się naszymi wrażeniami - jak prezentuje się sam telewizor? Poprawnie. Na pewno nie tak dobrze, jak topowe telewizory Samsunga, Sony czy LG - przywodząc raczej na myśl urządzenia sprzed 2 lat. Ale te najlepsze telewizory sprzed 2 lat, głównie dzięki wzornictwu na bazie szkła i metalu. Porty oraz wyjścia multimedialne umieszczono z tyłu telewizora. Sprzęt oczywiście swoje waży (43 kg ze stojakiem), ale w przypadku dużych telewizorów to nic nadzwyczajnego. W zestawie znajdziemy pilota TV oraz touchpad - prezentują się dość przeciętnie, szczególnie touchpad. Ale spełnia on swoje funkcje (ma także wbudowany mikrofon) poprawnie.

Reklama

Wstępne możliwości

WT600 korzysta ze specyfikacji HDMI 2.0 oraz DisplayPort 1.2a. To bardzo dobra informacja, szczególnie że konkurencyjne telewizory 4K (w tym wspominanego Samsunga) nie obsługują HDMI 2.0. Kompatybilność z tymi standardami zapewnia długi czas zgodności tego modelu z przyszłymi odtwarzaczami, przystawkami i konsolami do gier obsługującymi rozdzielczość 4K. Miłośnicy gier PC mogą łatwo podłączyć swoje komputery do telewizora WT600 za pośrednictwem gniazda DisplayPort obsługującego szybkość klatek 60 na sekundę. Dzięki technologii skanowania Back Light Scanning (BLS) z częstotliwością 2000 Hz panel zapewnia odpowiednią ostrość ujęć w ruchu.

Viera Smart TV

Panasonic skorzystał ze swojej platformy Smart TV - znanej z innych telewizorów Viera. Jej najważniejszym elementem pozostaje spersonalizowana funkcja "My Home Screen", która daje dostęp do ulubionych programów telewizyjnych za pośrednictwem własnego ekranu głównego. Użytkownicy mogą dzięki niej przechodzić do zawartości oferowanej przez ulubionych dostawców, takich jak Eurosport, Maxdome, CANAL+ Group czy YouTube. Od października 2013 r. użytkownicy telewizorów Panasonic będą mogli z nich korzystać z pośrednictwem funkcji "Home Screen Collection".

Model WT600, podobnie jak wszystkie telewizory Smart Viera, ma wbudowaną łączność z siecią LAN. Korzystając z transmisji strumieniowej DLNA, można wyświetlać zawartość multimedialną z sieci domowej. Platforma aplikacji do telewizorów Smart Viera oferuje takie aplikacje jak Facebook, Twitter i Skype. Automatycznie wysuwana kamera w telewizorze WT600 umożliwia nawiązywanie połączeń wideo jednym naciśnięciem przycisku.

Wbudowana w modelu WT600 przeglądarka internetowa zgodna ze standardem HTML5 wyświetli każdą stronę w jakości 4K. Wbudowana przeglądarka internetowa telewizora WT600 wyświetla również zawartość flash. Jakość nagrań wideo i grafiki o niskiej rozdzielczości ze stron internetowych można poprawić za pomocą funkcji Web Content Optimiser Pro. Do telewizora WT600 można także podłączyć klawiaturę za pośrednictwem adaptera USB lub bezprzewodowej łączności Bluetooth, aby łatwiej wprowadzać tekst i adresy internetowe.

Werdykt dotyczący Smart TV:  Platforma sprawdza się poprawnie, ale nie ma mowy o liczbie aplikacji w języku polskim znanej z telewizorów Samsunga. Z pewnością pochwalić należy dostęp do serwisu umożliwiającego streamowanie krótkich filmów w Ultra HD. Mamy do dyspozycji wszystkie podstawowe aplikacje - trudno jednak ocenić, czy za 20 miesięcy Viera Smart TV będzie oferować znacznie więcej aplikacji.

Full HD, 3D oraz 4K Ultra HD

WT600 jest umożliwia odtwarzanie filmów w formacie H.264 (MPEG4) 4K. Umożliwia on odtwarzanie nie tylko plików wideo o rozdzielczości 4K z pamięci USB czy karty SD, ale - co jeszcze ważniejsze - zawartości 4K bezpośrednio z internetu. Podobnie jak inne telewizory 4K - także i ten, na razie, nie obsługuje kodeka H.265. Miłośnicy fotografii mogą wyświetlać zdjęcia z karty SD przy użyciu funkcji 4K Photo Viewer SD albo bezprzewodowo przesyłać zdjęcia ze smartfonu lub tabletu w rozdzielczości Ultra HD przy użyciu funkcji 4K Swipe & Share.

Funkcja 4K Intelligent Frame Creation umożliwia telewizorowi WT600 na wyświetlanie do 120 klatek na sekundę, nawet przy użyciu źródeł Ultra HD. Telewizor Ultra HD 4K firmy Panasonic analizuje także sceny obejmujące ruch z wielu kierunków i optymalizuje wyświetlanie każdego obiektu z osobna.

Układ Local Dimming Pro i funkcja Gamma Area Control zwiększają szczegółowość ciemnych i jasnych obszarów obrazu. Nowy procesor 4K Hexa-Processing Engine maksymalizuje jakość obrazu nagranego w rozdzielczości niższej niż 4K. Układ tego procesora generuje wyższą rozdzielczość przez interpolację brakujących elementów obrazu oraz odtworzenie nieistniejących danych. W efekcie powstaje obraz o jakości zbliżonej do obrazów ze źródeł 4K.

Werdykt dotyczący jakości obrazu i 4K: Do telewizora WT600 podłączyliśmy konsolę PlayStation 3, odtwarzacz Blu-ray, a także mieliśmy szansę sprawdzić kilka materiałów w 4K oraz w 3D. Telewizor Panasonic wypadł w tych testach pomyślnie - jakoś obrazu była dobra, podobnie jak oddanie palety barw. Można przyczepić się do "tylko niezłego" efektywnego kąta widzenia i podświetlenia LED, które mogłoby być jeszcze lepsze. A co do 4K? Jest również dobre, ale problem z testowaniem 4K polega na tym, że liczba dostępnych obecnie materiałów nie zachwyca, przez to trudno docenić jakość oferowaną przez telewizory 4K. Jak łatwo się domyślić, dopieszczone prezentacje producentów telewizorów wyglądają świetnie, ale filmów fabularnych w 4K brak. Samemu nakręciliśmy kilka materiałów w 4K oraz w Full HD (przy pomocy Samsunga Galaxy Note 3) - różnica między UHD a Full HD jest wyraźnie widoczna.  Co ważne - telewizor WT600 oferuje naprawdę niezłą jakość materiałów w 3D.

Podsumowanie testu Panasonic WT600

Testowany telewizor kosztuje obecnie około 18 tys. zł. Szczerze trudno obecnie polecić zakup jakiegokolwiek telewizora 4K. Jeśli jednak ktoś szuka dużego telewizora, który w przyszłości może przydać się do oglądania materiałów w 4K - WT600 jest niezłą propozycją, głównie dzięki HDMI 2.0 oraz DisplayPort 1.2a oraz wsparciu dla sygnału 4K w 50/60 klatkach na sekundę.

Krótka specyfikacja

- Rozdzielczość ekranu - 4K ULTRA HD LED LCD 3840 na 2160
- Wymiary bez stojaka - 1468 na 863 na 56 mm
- Wymiary ze stojakiem- 1468 na 960 na 425 mm
- Masa bez stojaka - 38.0 kg
- Masa ze stojakiem - 43.0 kg
- Kompatybilne ze standardem VESA - Y
- Moc głośników -  18 W
- Porty - HDMI x3, DisplayPort 1.2a, wyjście optyczne audio, component,  USB 3.0 x 1, USB 2.0 x 2  
- Wspierane formaty - AVCHD3D/Progressive, SD-VIDEO/MKV/MP4/M4v/FLV/3GPP/VRO/VOB/TS/PS, MP3/AAC/FLAC/AppleLossless/WAV, JPEG/MPO


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 4K | Ultra HD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy