4K

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:33) Aktualizacja Czwartek, 9 listopada 2023 (13:22)
4K to standard rozdzielczości obrazu w technologii cyfrowej, szczególnie w dziedzinie telewizji i kinematografii. Rozdzielczość 4K (3840x2160 pikseli na ekranie), znana jest również jako Ultra High Definition (UHD). To dwa razy więcej pikseli w poziomie i w pionie niż 1080p (Full HD). Wynikiem tego jest obraz o wyższej szczegółowości, lepszej jakości i ostrości, co jest szczególnie zauważalne na większych ekranach lub przy bliższym oglądaniu.
4K - najważniejsze informacje
Telewizor 4K. /123RF/PICSEL

4K - najważniejsze informacje

 • Rodzaj/Typ:

  technologia

Co to jest 4K? 

Rozdzielczość wszystkich wyświetlaczy, zarówno tych w telewizorach, jak i smartfonach czy tabletach liczbą pikseli w poziomie i w pionie.

W rozdzielczości 4K mamy do czynienia z czterokrotnie większym zagęszczeniem pikseli niż w Full HD – ich liczba wynosi 3840 w poziomie oraz 2160 w pionie.

To daje całkowitą liczbę pikseli równą aż 8,3 miliona, co w stosunku do niewiele ponad 2 milionów w przypadku rozdzielczości Full HD powoduje znaczący wzrost jakości obrazu.

Czterokrotnie większe zagęszczenie pikseli znacznie zwiększa szczegółowość wszystkich partii ekranu, lecz wyłącznie w przypadku materiału źródłowego podanego do odbiornika w tej samej rozdzielczości. 

Dlatego też, aby wyciągnąć z matryc 4K jak najwyższą jakość obrazu, trzeba wyświetlać na nich filmy oraz zdjęcia w takiej lub wyższej rozdzielczości. Na 4K warto się zdecydować w przypadku monitorów znajdujących się blisko oczu lub telewizorów o przekątnej więcej niż 55 cali. W mniejszych telewizorach zauważenie różnic pomiędzy rozdzielczością Full HD a 4K będzie w zasadzie niemożliwe.

Coraz więcej filmów w 4K 

Do niedawna 4K było jedynie technologiczną mrzonką, teraz jednak stanowi podstawową rozdzielczość dla kinomaniaków, którym zależy na dobrej jakości wyświetlanego obrazu. Oczywiście kosztem dużej ilości miejsca – filmy zajmują wielokrotnie więcej niż w przypadku Full HD.

4K to nie tylko filmy – to również gry komputerowe 

W rozdzielczości 4K liczba pikseli względem Full HD zwiększyła się czterokrotnie, co ma ogromny wpływ na widoczność nawet najmniejszych szczegółów. Warto to wykorzystać w przypadku nowoczesnych gier wideo, które fabrycznie są przystosowane do jej obsługi. Oczywiście wraz ze wzrostem rozdzielczości rosną także wymagania względem wydajności danego komputera.

Następcą rozdzielczości 4K jest 8K

Technologia 8K ma dwukrotnie więcej pikseli niż w przypadku rozdzielczości 4K. Nie jest jednak to system dobrze rozpowszechniony – póki co stanowi ciekawostkę dla osób żądnych nowości.

Więcej na temat 4K

4K - Wiadomości

4K - Zdjęcia

4K - Wideo

 • Ultra Reality - LG nabiera ludzi na Ultra HD

  Środa, 4 września 2013 (08:39)
  Ultra HD (4K) to następca Full HD - UHDTV oferuje nam dwukrotnie lepszą jakość obrazu. LG postanowiło "w praktyce" przetestować, jak bardzo realistyczny może być oraz 4K. Efekty, nawet...
 • 84-calowy telewizor Ultra Definition

  Poniedziałek, 3 grudnia 2012 (10:04)
  Jak prezentuje się 84-calowy telewizor Ultra Definition produkcji koreańskiej firmy LG? Mieliśmy szansę przyjrzeć się mu podczas specjalnej prezentacji.