Co jest lepsze - Smart TV czy Android TV?
Wybór telewizora nie należy do prostych. Poza przekątną czy rozdzielczością możemy zdecydować, jaki system smart znajdzie się na pokładzie. Android TV czy Smart TV - co będzie lepsze? Różnice są dość spore, dlatego warto poznać je przed zakupem. Trzeba pamiętać, że nowe telewizory będą gotowe na standard DVB-T2.
Spis treści:
O co chodzi ze Smart TV?
Smart TV to inaczej multimedialny telewizor, dający dostęp do aplikacji i programów pobieranych przez internet. Obecnie na rynku do wyboru jest wiele modeli Smart TV różnych producentów, np. Samsunga, Sony czy LG. Jeżeli chcecie oglądać na telewizorze seriale czy filmy z aplikacji Netflix, HBO Max, Disney+ i wielu innych, to odpowiednim wyborem będzie zakup telewizora z technologią smart.
Z reguły telewizory Smart TV posiadają autorski system producenta, wgraną bazę aplikacji i możliwość pobrania innych ze specjalnego sklepu. Ich problemem jest relatywnie krótki okres wsparcia aktualizacjami (lub ich brak). Bardzo często oryginalny system Smart TV w telewizorze działa dość wolno, mocno odstając od dedykowanych rozwiązań Apple, Xiaomi czy Google.
Android TV - co to jest?
Android TV to w zasadzie Smart TV, ale oparte na dedykowanym systemie od Google. Wszyscy przecież znamy Androida, a właśnie na jego podstawie działa telewizor z tym systemem. Czym różni się Android TV od Smart TV? W gruncie rzeczy to nadal multimedialny telewizor, ale dający dostęp do zdecydowanie większej liczby opcji.
Zobacz: Ile prądu zużywa telewizor?
Przede wszystkim, TV z Androidem pozwala na pobieranie programów i aplikacji ze sklepu Google Play. Baza apek jest o wiele większa i daje nam więcej możliwości. System Android na telewizorze otrzymuje większe wsparcie w postaci aktualizacji. Dzięki temu użytkownik przez dłuższy czas będzie cieszyć się z bezproblemowej pracy systemu.
Smart TV czy Android TV? Wybór ten można porównać do świata smartfonów, a konkretniej do czasów, gdy na rynku były telefony z Androidem i zwykłe urządzenia, które działały na podstawie autorskiego oprogramowania producenta. Ostatecznie to te pierwsze z rodziny Google cieszyły się większym uznaniem z uwagi na mnogość opcji i lepsze działanie. Niestety, w przypadku telewizorów modele z Android TV są w mniejszości.
Smart TV czy Android TV - jaki telewizor wybrać?
Jeżeli nie chcemy dokupować żadnych przystawek i zależy nam na bezproblemowym działaniu, kupno telewizora z Android TV będzie dobrym wyborem. Ucieszy on posiadaczy Androida w telefonie z uwagi na podobny interfejs, da również sporo możliwości personalizacji i wyboru spośród wielu aplikacji.
Gdy chcemy jednak korzystać wyłącznie z podstawowych platform streamingowych, to zwykły Smart TV również okaże się właściwą opcją. Telewizory te są bardzo popularne, na rynku znajdziemy naprawdę dobre ekrany i bez żadnych problemów będziemy cieszyć się z dobrej jakości rozrywki.
Zobacz: Jak podłączyć TV ze smartfonem?
Jaki telewizor z Android TV wybrać?
Przeglądając oferty elektrosklepów można zauważyć, że zdecydowana większość modeli to Smart TV. Nie oznacza to jednak, że w ofercie brak telewizorów Android TV. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych modeli z tym systemem:
Przystawka do telewizora. Czy warto ją kupić?
Po co kupować przystawkę Smart do telewizora? Powody są w zasadzie dwa. Pierwszy to sytuacja, w której nasz telewizor nie posiada wbudowanej technologii smart lub nie obsługuje przestarzałych już aplikacji z uwagi na brak aktualizacji. Druga to ta, gdy domyślny system smart w naszym telewizorze działa słabo, zawiesza się lub nie ma w nich interesujących nas programów.
W takiej sytuacji warto kupić przystawkę Smart, jak np. Chromecast, Xiaomi Mi TV Stick czy Amazon Fire TV Stick. To niewielkie i proste w obsłudze urządzenia, które podłączamy do portu HDMI w naszym telewizorze. Pozwalają na uruchamianie platform streamingowych, gier i innych aplikacji na ekranie TV.
Smart TV czy Android TV - co wybrać
Wybór pomiędzy Smart TV a Android TV jest istotną decyzją dla każdego, kto szuka nowego telewizora i pragnie maksymalizować swoje doświadczenia rozrywkowe w domu. Oba typy telewizorów oferują dostęp do szerokiej gamy aplikacji, usług streamingowych oraz innych funkcji internetowych, ale różnią się systemami operacyjnymi, dostępnością aplikacji, interfejsem użytkownika oraz dodatkowymi możliwościami.
Smart TV to ogólne określenie telewizorów z dostępem do internetu, które posiadają wbudowane aplikacje i usługi streamingowe. Producenci takich telewizorów, jak Samsung (Tizen), LG (webOS) czy Panasonic (My Home Screen), wykorzystują własne systemy operacyjne. Oznacza to, że dostępne funkcje, aplikacje i interfejs użytkownika mogą się różnić w zależności od marki.
Android TV to system operacyjny opracowany przez Google, oparty na systemie Android, dostosowany do użytku telewizyjnego. Jest stosowany przez różnych producentów, w tym Sony, Philips i TCL. Android TV oferuje dostęp do Google Play Store, co zapewnia szeroki wybór aplikacji, gier i usług streamingowych.
Wybór pomiędzy Smart TV a Android TV zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Jeśli cenisz sobie szeroki wybór aplikacji i możliwość personalizacji, Android TV może być lepszym wyborem. Z kolei jeśli preferujesz intuicyjny interfejs i optymalizację pod kątem konkretnego sprzętu, Smart TV oferowane przez renomowanych producentów mogą lepiej spełnić Twoje oczekiwania. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji rozważyć, które funkcje i usługi są dla Ciebie najważniejsze, oraz dokonać porównania konkretnych modeli telewizorów.
Czy mój telewizor ma DVB-T2?
Coraz więcej osób ma już telewizor lub dekoder DVB-T2. Czy nowy telewizor ze sklepu również pozwoli na obsługiwanie tego standardu? Na szczęście tak. Wszystkie nowe modele od 2020 roku są wyposażone w tę technologię.