Apple

Poniedziałek, 28 sierpnia 2023 (11:34) Aktualizacja Piątek, 15 września 2023 (13:48)
Apple to amerykańska firma technologiczna założona w 1976 roku przez Steve'a Jobsa, Steve'a Wozniaka i Ronalda Wayne'a. Projektuje, produkuje i sprzedaje produkty elektroniczne: komputery osobiste, smartfony (iPhone), tablety (iPad), oprogramowanie (macOS, iOS) i usługi internetowe.
Apple - najważniejsze informacje
Apple to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek technologicznych na świecie. /123RF/PICSEL

Apple - najważniejsze informacje

Historia Apple

Firma Apple powstała z inicjatywy trzech przedsiębiorców – Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka i Ronalda Wayne’a – aby projektować i produkować komputery osobiste. 

Pierwszym sprzętem pod szyldem marki Apple był komputer zaprojektowany przez Wayne’a pod nazwą Apple I (Apple-1) i zaprezentowany w 1976 roku. Kilkanaście tygodni później jego twórca opuścił spółkę, które zmieniła nazwę i zaczęła działać coraz prężniej, wypuszczając na rynek kolejne odsłony komputerów biznesowych. 

Miał to być jeden z najważniejszych argumentów marketingowych ówczesnej Apple.  

Na początku lat 80. Apple pokazało światu pierwszą odsłonę Macintosha. Niedługo potem spółkę opuścili jej dwaj pozostali założyciele. Idea Apple trwała jednak dalej, oswajając świat z nowoczesnym, ekskluzywnym sprzętem komputerowym w coraz bardziej przystępnej cenie.

Gdy w 1997 roku marka Apple wykupiła firmę NeXT założoną w międzyczasie przez Jobsa, ponownie został on dyrektorem generalnym, poprawiając wyniki finansowe firmy. Od tamtej pory Apple stopniowo wkraczało w kolejne obszary życia, nie tylko biznesowego. 

W 2023 roku przedsiębiorstwo pod oficjalną nazwą Apple Inc. to jedna z najpotężniejszych najważniejszych firm zajmujących się nowymi technologiami na świecie. 

Poza takimi produktami jak smartfony: iPhone, komputery Mac i tablety iPad, sprzedaje również całą gamę akcesoriów (Apple Watch, AirPods, AirTag itp). 

Świadczy także konkretne usługi. Klientom udostępnia sklep z aplikacjami (App Store), chmurę (iCloud), asystenta głosowego (Siri), cyfrowe mapy (Apple Maps) czy usługi multimedialne (Apple Music, Apple TV, Apple Podcast, Apple Arcade). Zapewnia również rozwiązania powiązane ze stylem życia użytkowników, choćby dzięki Apple Fitness+ czy Apple Books.

Co produkuje Apple?

Amerykańska marka Apple powstała w duchu pracy nad nowymi rozwiązaniami w zakresie projektowania i produkcji elektroniki, oprogramowania czy komputerów. 

Swoją siedzibę ma w Cupertino w Kalifornii. To właśnie tam powstały projekty komputera Mac, iPod, iPhone oraz iPad. 

Obecnie Apple proponuje również własny system operacyjny OS X, pakiet oprogramowania multimedialnego iLife czy przeglądarkę multimediów iTunes. 

Flagowym produktem marki Apple jest iPhone bazujący na systemie operacyjnym iOS. Pierwsza generacja tych innowacyjnych telefonów została zaprezentowana światu w 2007 roku. Od tamtej pory niemal każdego roku pojawia się nowy, udoskonalony model tego urządzenia mobilnego. Z kolei w roku 2015 do sprzedaży trafił pierwszy inteligentny zegarek Apple – Apple Watch. 

Na przestrzeni lat marka dorobiła się również własnego pakietu biurowego oprogramowania pod nazwą iWork.

Ciekawostki o Apple

 • Pierwsza siedziba marki Apple mieściła się w… garażu. Był on własnością rodziców Steve’a Jobsa i mieścił się w Los Altos. Nie powstał tu co prawda żaden konkretny produkt Apple, ale za to szereg pomysłów na stworzenie jednej z najpotężniejszych marek na świecie.

 • Zaskakuje też historia identyfikacji wizualnej firmy. Choć jabłko jako symbol od początku towarzyszyło idei jej powstania, to początkowo logo Apple znacznie różniło się od obecnie powszechnie znanego nadgryzionego owocu. Zaprojektowany przez Ronalda Wayne’a logotyp przedstawiał czytającego pod drzewem Isaaca Newtona, nad którego głową wisi mające za chwilę spaść jabłko. Odwzorowanie tego obrazka na produktach okazało się jednak sporym wyzwaniem i znak maksymalnie uproszczono.

Temat Apple znajdziesz również w serwisie:

Apple - Wiadomości

Apple - Wideo

 • 13-calowy iPad Pro

  Piątek, 17 stycznia 2014 (14:12)
  SET Solution opracowało ciekawy koncept 12,9-calowego iPada. Z materiału wideo wynika, wyświetlacz tabletu pracuje w rozdzielczości 4K, a otaczające go ramki zostały zredukowane prawie do...
 • Tak powstaje Mac Pro

  Czwartek, 24 października 2013 (13:46)
  Firma Apple opublikowała materiał, na którym pokazano cały proces produkcji nowego Maca Pro. Wideo robi wrażenie, a sam sprzęt to takie małe technologiczne dzieło sztuki.
 • Wytrzymałość na upadki iPhone’a 5s i iPhone’a 5c

  Piątek, 27 września 2013 (03:52)
  Android Authority przygotował materiał poświęcony wytrzymałości zaprezentowanych niedawno iPhone’a 5s oraz iPhone’a 5c. Urządzenia były upuszczane na różnych wysokościach, po czym...
 • iPad 5 w pełnej okazałości

  Czwartek, 19 września 2013 (14:15)
  Powyższy materiał wideo może rozwiać wszelkie niepewności związane z wyglądem iPada 5. Autor prezentuje bowiem nadchodzący tablet Apple w pełnej okazałości i porównuje z poprzednikiem...