Toshiba

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:46) Aktualizacja Poniedziałek, 11 grudnia 2023 (11:58)
Toshiba to korporacja z siedzibą w Japonii, specjalizująca się w produkcji szerokiej gamy produktów i usług. Jest to jeden z największych producentów urządzeń elektronicznych na świecie: komputerów osobistych, telewizorów, półprzewodników, systemów medycznych i sprzętu biurowego. Toshiba jest również aktywna w sektorach energetyki, infrastruktury, systemów transportowych i innych technologii przemysłowych, co świadczy o jej zróżnicowanym profilu działalności i innowacyjności.
Toshiba - najważniejsze informacje
Toshiba. /123RF/PICSEL

Toshiba - najważniejsze informacje

 • Rok założenia:

  1939

 • Kraj założenia:

  Japonia

Toshiba. Co to za firma? 

Firma Toshiba powstała dzięki fuzji Shibaura Seisakusho oraz Tokyo Denki, która miała miejsce w 1939 roku. Na zmianę nazwy na Toshiba Corporation należało czekać aż do 1984 roku. W 1987 roku ujawniono, że Toshiba nielegalnie przekazała Związkowi Radzieckiemu w 1985 roku elementy obrabiarek cyfrowych. Dzięki temu kraj ten miał dostęp do zaawansowanej technologii, pozwalającej na obróbkę śrub okrętów podwodnych, co znacznie wyciszyło napędy atomowych okrętów podwodnych.

W 2000 roku Toshiba wraz z Matsushita oraz SanDisk Corporation utworzyły SD Assosciation. Jej celem było stworzenie, a następnie promowanie kart pamięci Secure Ditital (SD). Toshiba – jako pierwsza na świecie – w 2009 roku wprowadziła najszybszy wówczas smartfon z oznaczeniem TG01, wyposażony w procesor QSD8250 (Qualcomm Snapdragon) o taktowaniu 1 GHz.

W 2016 roku Toshiba zakupiła firmę Westinghouse (za kwotę 5,1 miliardów dolarów), która wówczas należała do General Electrics. Zakup okazał się nietrafioną inwestycją. Firma przynosiła straty, dlatego sprzedano ją dwa lata później do Brookfield Business Partners.

Co produkuje Toshiba?

Firma Toshiba w głównej mierze kojarzona jest z notebookami i laptopami. Główne serie produktów to w tym przypadku Toshiba Dynabook Satellite Pro i Toshiba Dynabook Portege. Po wielu latach w 2020 roku firma Toshiba zadecydowała, że to koniec słynnych notebooków, które powstawały pod jej szyldem. Biznes oddano przedsiębiorstwu Shark.

W ofercie producenta znajduje się jednak o wiele więcej urządzeń. Są to m.in.:
 • komputery, drukarki i sprzęt przenośny,
 • kamery wykorzystywane w przemyśle,
 • klimatyzacje oraz systemy energetyczne,
 • pamięć przenośna oraz półprzewodniki,
 • systemy oświetleniowe,
 • telewizory, wyświetlacza, nagłośnienie i inne.
Firma Toshiba kieruje się zasadą, że sprzęt elektroniczny jest potrzebny każdemu. Dlatego tworząc swoje produkty, dostosowuje je zarówno do klienta indywidualnego, jak i przedsiębiorstw.

Temat Toshiba znajdziesz również w serwisie:

Toshiba - Wiadomości

Toshiba - Wideo