Pływający robot zostanie wysłany do Fukushimy

​Do japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima, która w marcu 2011 roku uległa zniszczeniu za sprawą potężnego trzęsienia ziemi i tsunami, wkrótce zostanie wysłany specjalny robot. Urządzenie przeprowadzi tam misję zwiadowczą, dzięki czemu będzie można kontynuować proces oczyszczania obiektu.

Do Fukushimy zostanie wysłany pływający robot
Do Fukushimy zostanie wysłany pływający robotmateriały prasowe

Pływający robot został opracowany wspólnie przez firmę Toshiba i konsorcjum International Research Institute for Nuclear Decommissioning (IRID). Niewielka maszyna ma przeprowadzić inspekcję w zalanym reaktorze nr 3, zbadać poziom zniszczeń oraz wykryć stopione paliwo, które prawdopodobnie spadło na dno komory i jest zanurzone w napromieniowanej wodzie.

Zdalnie sterowany robot o długości kilkunastu centymetrów ma wbudowane dwie kamery, latarki i dozymetr. Twórcy starali się zabezpieczyć go przed szkodliwym wpływem promieniowania. W Fukushimie jest ono na tak wysokim poziomie, że nawet aparatury badawcze psują się w bardzo krótkim czasie.

Naukowcy wysłali już szereg robotów, które niestety albo zostały uszkodzone w wyniku promieniowania, albo doznały awarii i nie mogły zakończyć swojej misji. To zmusiło specjalistów do opracowania jeszcze lepszej ochrony. Niewielka pływająca maszyna zostanie wysłana do Fukushimy już w przyszłym miesiącu.

Najnowszy robot musi wykazać się nadzwyczajną odpornością na promieniowanie i bezawaryjnością, aby Japonia mogła kontynuować proces oczyszczania Fukushimy i usunąć setki ton radioaktywnych odpadów. Japońscy urzędnicy twierdzą, że w najbliższych miesiącach chcieliby wstępnie ustalić kilka metod oczyszczenia i rozpocząć prace w 2021 roku. Według szacunków, projekt usunięcia odpadów radioaktywnych może pochłonąć nawet 190 mld dol.

Pływający robot Toshiba i IRID
Zmianynaziemi.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas