Amazon

Środa, 30 sierpnia 2023 (15:48) Aktualizacja Środa, 13 września 2023 (12:17)
Amazon jest światowym liderem w handlu elektronicznym i usługach chmurowych. Firma została założona w 1994 roku przez Jeffa Bezosa. Początkowo Amazon był księgarnią internetową. Teraz oferuje ogromny asortyment produktów, w tym elektronikę, odzież czy artykuły spożywcze. Amazon wprowadza również innowacyjne usługi, takie jak Amazon Prime.
Amazon - najważniejsze informacje
​Amazon to globalna firma. Ma także magazyny w Polsce. /123RF/PICSEL

Amazon - najważniejsze informacje

 • Rok założenia:

  1994

 • Kraj założenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Produkty:

Amazon – historia firmy

Amazon został założony w 1994 roku. Pomysłodawcą był Jeff Bezos. Głównym celem platformy był wówczas e-handel. 

Pierwsza transakcja, jaka została zawarta za pośrednictwem serwisu, miała miejsce w lipcu 1995 roku. Sprzedano wówczas pozycję książkową Fluid Concepts & Creative Analogies, Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Thought. 

Początkowo Amazon pełnił funkcję księgarni internetowej, jednak dzięki rosnącej popularności oferta szybko została rozszerzona o szereg nowych pozycji. Liczne sukcesy towarzyszące spółce od dnia jej założenia sprawiły, że już w 2015 roku ogłosiła ona swoje wejście w świat kina. 

Do firmy należą Alexa Internet, Joyo.com (Amazon.cn), SoundUnwound i IMDb. 

W 2019 roku Amazon uplasował się na czwartej pozycji w rankingu największych przedsiębiorstw działających w handlu światowym. Wykazał on wówczas przychód na poziomie 118,573 miliardów dolarów.

Czym zajmuje się Amazon?

Amazon jest światowym liderem w branży e-commerce. Kojarzony jest przede wszystkim ze sklepem internetowym działającym na rynku globalnym. Dzięki swojej dużej popularności przez lata działalność została rozszerzona na wiele krajów europejskich i nie tylko. Obecnie praktycznie w każdym miejscu na świecie można kupić coś na stronie Amazon i cieszyć się książkami, grami, filmami, płytami z muzyką, produktami kuchennymi, akcesoriami dla zwierząt i szeregiem wielu innych produktów. Szacuje się, że firma zatrudnia ponad 150 tysięcy pracowników na różnych stanowiskach w ponad 11 krajach na całym świecie, w tym również w Polsce.

Decydując się na usługę Amazon Prime (platforma streamingowa), zyskuje się dostęp do darmowej i szybkiej wysyłki produktów zakupionych na Amazonie. Usługa Prime to także możliwość korzystania z różnego rodzaju gier i inny materiałów.

Ciekawostki o firmie Amazon

 • Skąd wzięła się nazwa Amazon?
Pierwotnie Amazon nazywał się Cadabra. Jednak prawnik Jeffa Bezosa odradził mu tę nazwę, gdyż wymawiana na głos mogła brzmieć jako „cadaver”, czyli zwłoki. Nowa nazwa, czyli Amazon, miała natomiast nawiązywać do rzeki w Ameryce Południowej.

 • Co wyróżnia Amazona jako pracodawcę?
W siedzibie Amazona w Seattle przebywa około 6 tysięcy psów, które są wiernymi towarzyszami pracowników. Zwierzęta mają nawet własny park. Oprócz standardowo zatrudnionych osób, na magazynach firmy Amazon pracuje nawet ponad 200 tysięcy robotów mobilnych pomagających w różnych czynnościach.

 • Co można kupić na Amazonie?
Na Amazonie można kupić praktycznie wszystko. Są to nawet samochody i nieruchomości. Najpopularniejszą kategorią na Amazon jest jednak elektronika.

 • Jakie spółki należą do Amazona?
Amazon jest właścicielem ponad 40 różnych spółek. Na tej liście znajduje się m.in. Whole Foods. Amazon jest również właścicielem Audible, zajmującego się sprzedażą audiobooków, GoodReads, na której publikowane są recenzje pozycji książkowych czy platformy do streamingu Twitch.

Temat Amazon znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Amazon

Amazon - Wiadomości