Google

Czwartek, 7 września 2023 (14:17) Aktualizacja Środa, 22 listopada 2023 (12:14)
Firma Google to jedna z największych firm technologicznych na świecie. Została założona w 1998 roku przez Larry'ego Page'a i Sergey'a Brina jako wyszukiwarka internetowa. Szybko rozwinęła się w globalnego giganta i dzisiaj oferuje szereg usług, w tym tak popularne jak poczta Gmail, Mapy Google, YouTube czy system operacyjny Android.
Google - najważniejsze informacje
Google to dziś jedna z największych firm technologicznych na świecie. /123RF/PICSEL

Google - najważniejsze informacje

Larry Page i Sergey Brin założyli firmę Google w 1998 roku w garażu. Doktoranci Uniwersytetu Stanforda szukali pomysłu na porządkowanie stron internetowych i ostatecznie stworzyli dziś najpopularniejszą wyszukiwarkę. 

W ich biznes 100 tysięcy dolarów zainwestował Andy Bechtolsheim, współzałożyciel Sun Microsystems. 

Z czasem firma przeniosła się do kompleksu w Dolinie Krzemowej w Kalifornii (Mountain View). Dziś określa się go jako Googleplex - kompleks ponad 20 budynków. Od 2005 roku działa polski oddział Google.

Jakie usługi Google są najpopularniejsze?

Google to jedna z największych firm na świecie, działająca w dużej mierze w obszarze reklamy online (usługi AdWords i AdSense). 

Flagowym, a jednocześnie bezkonkurencyjnym produktem czy usługą marki, jest wyszukiwarka Google, z której każdego dnia korzysta 90 procent internautów. Inne najpopularniejsze rozwiązania koncernu to YouTube, poczta Gmail, Mapy Google czy Tłumacz Google. 

Firma ma także swój wkład w powstanie przeglądarki internetowej Google Chrome oraz systemu operacyjnego Android. 

Google oferuje także szereg płatnych usług i produktów. Jednym z takich narzędzi jest Google Workspace, czyli pakiet biurowy będący potencjalną konkurencją dla usługi Microsoft 365. Coraz więcej pracy marka wkłada też w rozwój komercyjnej chmury – Google Cloud.

Skąd się wzięła nazwa Google?

Nazwa Google jest zniekształconą formą słowa „googol”. Twórcą tego terminu był Milton Sirotta, a spopularyzował go amerykański matematyk i wuj Sirotty, Edward Kasner. „Googol” oznacza liczbę 10100 (w zapisie dziesiętnym jedynka i 100 zer).

Larry Page rejestrując domenę internetową popełnił błąd i tak powstała strona google.com

Temat Google znajdziesz również w serwisie:

Google - Wiadomości

Google - Wideo

  • Android 5.0 na wideo

    Sobota, 28 września 2013 (03:52)
    Craig Tuttle przygotował niezwykle ciekawy koncept Androida w wersji 5.0. Powyższy materiał prezentuje jego najważniejsze elementy, a dokładnie rozbudowane funkcje belki powiadomień i...
  • Google Smartwatch

    Czwartek, 2 maja 2013 (12:22)
    Swój smartfonowy zegarek chce mieć każdy liczący się producent – także Google. Oto jak może wyglądać to urządzenie.