LG

Wtorek, 21 listopada 2023 (11:53) Aktualizacja Piątek, 24 listopada 2023 (15:44)
LG Corporation, wcześniej znana jako Lucky-Goldstar, to południowokoreański konglomerat działający w wielu branżach, założony w 1958 roku. LG jest jednym z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej, sprzętu AGD, urządzeń mobilnych oraz produktów związanych z telekomunikacją. Firma jest również znana z innowacyjności w dziedzinie technologii wyświetlaczy, w tym produkcji telewizorów OLED i LCD. Oprócz elektroniki, LG angażuje się również w branże chemiczną, telekomunikacyjną i usługi.
LG - najważniejsze informacje
LG działa w wielu branżach, choć znana jest przede wszystkim z produkcji elektroniki użytkowej czy sprzętu AGD. /AFP

LG - najważniejsze informacje

 • Rok założenia:

  1958

 • Kraj założenia:

  Korea Południowa

LG. Co to za firma? 

Firma LG Corporation powstała w październiku 1958 roku, a jej założycielem był Koo In-Hwoi. W 1959 roku wyprodukowała jeden ze swoich pierwszych produktów – radio A-501. W 1961 roku firma wypuściła na rynek pierwszy model automatycznego telefonu, jakim był GS-1.

Kolejne lata to ciągły rozwój firmy i skupianie się na coraz to nowszych przedmiotach codziennego użytku. W 1965 roku firma wyprodukowała lodówkę GR-120, a rok później telewizor. Szybko na rynku pojawiły się także klimatyzatory i pralki automatyczne LG. Do 1995 roku firma działała pod nazwą Lucky LG Group, co było skutkiem połączenia się LG z Lucky Chemical Company. 

Firma LG na początku kwietnia 2021 roku zadecydowała o zamknięciu działu zajmującego się urządzeniami mobilnymi. Oznaczało to zaprzestanie projektowania oraz produkcji telefonów LG. Było to wynikiem słabnącego zainteresowania smartfonami LG.

Co produkuje LG?

Firma LG produkuje urządzenia elektroniczne. W swojej ofercie ma m.in. sprzęt AGD i wysokiej jakości telewizory OLED czy NanoCell. Ponadto w asortymencie firmy znajdują się:
 • soundbary, słuchawki oraz inne nagłośnienie,
 • pralki, pralko-suszarki, suszarki do ubrań, szafy parowe,
 • lodówki, zmywarki, kuchenki mikrofalowe,
 • projektory, laptopy, monitory,
 • pompy ciepła, oczyszczacze powietrza, klimatyzatory.
Produkty LG są bezpośrednią konkurencją dla asortymentu, który w swojej ofercie ma inne koreańskie przedsiębiorstwo, czyli Samsung.

Czy LG produkuje wyłącznie elektronikę?

Grupę LG tworzy około 69 zróżnicowanych firm, które zajmują się nie tylko produkcją elektroniki. LG Display jest firmą odpowiedzialną za produkcję wyświetlaczy i jest również jedną z największych dostarczających ekrany OLED.

Blisko 25% wszystkich dochodów LG generowanych jest przez dział chemiczny oraz kosmetyczny, za który odpowiedzialny jest LG Chem.

W holdingu znajduje się również spółka Coca-Cola Beverage Company, która odpowiada za dystrybucję Coca-Coli, Fanty, POWERADE czy Sprite’a.

Co oznacza skrót LG?

Rozwinięcie skrótu nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Konsumenci przekonani są, że nawiązuje to do słów reklam, na których zazwyczaj pojawia się hasło „Life’s Good”. W rzeczywistości LG oznacza „Lucky Goldstar”. Jest to nawiązanie do przeszłości firmy, w której tworzyły ją dwa przedsiębiorstwa, Lucky Chemical Company oraz Goldstar.

Na czym w głównej mierze zarabia LG?

Do pewnego momentu firma kojarzona była wyłącznie z telewizorami oraz smartfonami. Jednak jak pokazał rok 2018, to dział Home Appliance & Air Solution wygenerował największy zysk dla LG. Firma od 2018 roku zaczęła bardziej skupiać swoją uwagę na urządzeniach AGD. Aktualnie lodówki czy inne urządzenia kuchenne spod szyldu tej marki są jednymi z najlepszych na rynku.

Więcej na temat LG

LG - Wiadomości

LG - Wideo

 • Wideozapowiedź nowego smartfona LG

  Piątek, 12 lipca 2013 (07:22)
  Opublikowany przez LG materiał wideo jest zapowiedzią premiery nowego smartfona – najprawdopodobniej G2. Wydarzenie odbędzie się już 7 sierpnia w Nowym Jorku. A według nieoficjalnych...