Android

Poniedziałek, 4 września 2023 (09:05) Aktualizacja Czwartek, 7 września 2023 (16:05)
Android to otwartoźródłowy system operacyjny, który miał premierę 12 lutego 2008 roku podczas Mobile World Congrees. Kilka lat później, w 2013 roku stał się jednym z najpopularniejszych systemów na świecie – wybieranym częściej niż Windows od Microsoftu. System Android znajduje zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach mobilnych takich jak smartfony czy tablety. Można go znaleźć we flagowych modelach znanych marek.
Android - najważniejsze informacje
Aktualizacja Androida zapewni smartfonowi najważniejsze poprawki dostępne dla systemu. /123RF/PICSEL

Android - najważniejsze informacje

 • Rodzaj/Typ:

  system operacyjny

 • Rok uruchomienia produkcji:

  2008

Android jest systemem otwartym. Oznacza to możliwość uzyskania dostępu do kodu głównego, a następnie jego modyfikacji według własnych potrzeb. Rdzeń ich systemu oparty jest na Androidzie, natomiast reszta modyfikowana w taki sposób, aby uzyskać to, czego oczekuje producent i przyszli użytkownicy. Dzięki temu stał się bazą do powstania innych systemów takich jak popularny Xiaomi MIUI.

Na podstawie systemu Android zostało stworzone oprogramowanie Android TV. Jest ono wykorzystywane w inteligentnych telewizorach i przystawkach telewizyjnych do starszych odbiorników. 

Android służył także jako baza do wykorzystywanej w zegarkach aplikacji Wear OS. 

Ciekawostki o Android

 • Systemy Android pojawiające się w urządzeniach wydawane są alfabetycznie. Jednymi z pierwszych były Astro, Bendera, Cupcake oraz Donut. Wersja Androida 4.4 cieszyła się dużą popularnością w chwili jej emisji. Nosiła ona bardzo charakterystyczną nazwę Kit Kat. Chcąc posługiwać się tą nazwą, firma Google musiała podpisać umowę z Nestlé dotyczącą praw autorskich nazwy.

 • Jednym z Androidów, który nigdy nie był przeznaczony dla smartfonów był Android 3.0. Zadebiutował w 2010 roku i był poniekąd odpowiedzią na iPada jakiego zaprezentował Apple. Android 3.0 Honeycomb stworzono specjalnie dla tabletów. Pierwszym urządzeniem, które miano wgrany system był tablet Motorola Xoom.

 • Firma Samsung w 2004 roku miała możliwość kupienie systemu Android. Zrezygnowała jednak z tej możliwości, tłumacząc, że nie ma on potencjału. Skorzystała na tym firma Google. Kupiła ona system operacyjny Android wraz z firmą Android Inc. za 50 milionów dolarów.

 • Google Maps działa m.in. na podstawie zachowania użytkowników smartfonów z Androidem. Śledząc poszczególne urządzenia, określa ruch drogowy panujący na wybranych odcinkach. Dzięki temu kierowcy mogą zaplanować trasę tak, aby uniknąć korków. Są na bieżąco informowaniu o sytuacji na drodze, co pozwala im w każdym momencie zmienić trasę. To ogromne ułatwienie dla osób, które często podróżują.

Temat Android znajdziesz również w serwisie:

Android - Wiadomości

Android - Zdjęcia

Android - Wideo

 • Motorola Moto G w rękach pierwszych testerów

  Czwartek, 14 listopada 2013 (15:23)
  Serwis Slashgear opublikował krótki test wideo najnowszego smartfona Motoroli – Moto G. Jest to tańszy odpowiednik niedostępnego w Polsce modelu Moto X i jedna z najciekawszych propozycji...
 • Samsung Galaxy Round – test wideo

  Czwartek, 31 października 2013 (08:01)
  Serwis Engadget opublikował materiał wideo ze smartfonem Galaxy Round w roli głównej. Warto podkreślić, że jest to pierwszy na rynku telefon z zakrzywionym ekranem.
 • Wygięty Samsung Galaxy Round na wideo

  Piątek, 11 października 2013 (03:27)
  Powyższy materiał prezentuje najnowszego smartfona Samsunga w akcji.
 • Android 5.0 na wideo

  Sobota, 28 września 2013 (03:52)
  Craig Tuttle przygotował niezwykle ciekawy koncept Androida w wersji 5.0. Powyższy materiał prezentuje jego najważniejsze elementy, a dokładnie rozbudowane funkcje belki powiadomień i...